Ředitel výrobní divize ČEZu L. Štěpánek k tomu říká, že firma dělá vše proto, aby Dukovany fungovaly i nadále.
Zajímavé je, že zatímco ministr Mládek například ještě v červnu a srpnu hovořil o tom, že konflikt na Ukrajině je důvodem pro dostavbu Temelína a Dukovan a že právě výstavba jednoho jaderného bloku v Temelíně a jednoho v Dukovanech je varianta, u které se zdá být konsenzus, D. Drábová tvrdí,
že Dukovany nejsou připraveny na dlouhodobé prodloužení provozu, a dokonce i L. Štěpánek uvádí, že výstavbu pátého bloku v Dukovanech sice nevylučuje, ale vzhledem k nákladnosti výstavby mu tato možnost nepřipadá příliš reálná.
Vyspělý svět počítá, kolik miliard bude stát odstavení všech dosud ve světě fungujících jaderných elektráren, a Německo již naplňuje plán odstavit do roku 2022 všechny jaderné elektrárny na svém území, přičemž se snaží jít cestou podpory energetické soběstačnosti obcí a malospotřebitelů, tedy logicky cestou podpory obnovitelných zdrojů energie. Česká vláda naproti tomu přemýšlí o tom, zda bude přistavěn nový blok k dosluhující elektrárně v Dukovanech, respektive tedy zda dá ČEZu záruky na výkupní ceny energie, a naopak podporu obnovitelných zdrojů česká vláda zvyšovat nehodlá a v programu Efekt ponechává výši podpory pouze 30 milionů korun… Tato cesta proti proudu se většině občanů České republiky ale nemůže vyplatit…
ČR by neměla podlehnout tlaku vlivných lobbistických skupin a jít podle jejich zájmu proti směru, jímž se nyní ubírá světová i evropská energetika. Budoucnost energetiky je v decentralizaci, a tedy v přiblížení místa výroby energie k místu její spotřeby. Tímto směrem by se také měla vydat také energetická politika České republiky.