Izrael například ostřeloval školu, která sloužila jako útočiště pro uprchlíky, nebo nemocnici. Pokud by ICC předběžně rozhodl, že se Izrael skutečně dopustil válečných zločinů, může nařídit plnohodnotné vyšetřování, které by mohlo vést k obvinění konkrétních osob.
Kvůli přístupu k Palestině nyní Izrael, který, stejně jako jeho největší spojenec USA, není členem ICC, naléhá na své spojence, kteří členy jsou, aby ICC nadále nefinancovali. Izraelský ministr zahraničí uvedl: „Požádáme naše přátele v Kanadě, Rakousku a Německu, aby soud přestali financovat. Tato organizace nikoho nezastupuje, je politická.“
ICC je stálým mezinárodním trestním soudem, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Pokud bude Palestina přijata, stane se tak 123. členem. Soud vznikl jako odpověď na hrůzné zločiny proti lidskosti páchané v rámci konfliktů např. v Jugoslávii či ve Rwandě. Vyšetřoval například válečné zločiny a chování proti lidskosti při bojích v Kongu, vyšetřování genocidy v Súdánu při konfliktu v Dáfúuru či vyšetřování povolebního násilí v letech 2007-2008 v Keni.
Je samozřejmé, že Izrael nechce být zařazen po bok Rwandy či Konga, ale obvinění, která ICC vyšetřuje, nepřicházejí jen tak z čista jasna. Postoj Izraele je jen těžko dlouhodobě udržitelný a je téměř nemožné, aby Izrael na svou stranu získal mezinárodní veřejné mínění.
Je také zajímavé, že nejhlasitějšími kritiky ICC jsou státy, jejichž představitelé byli tímto soudem souzeni. Izrael se tak svým postojem už nyní nechtěně řadí na jejich úroveň.