Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.05.2010 14:02:00

Jednání o mateřské poukazuje na charakter nadcházejících voleb

Jednání o mateřské poukazuje na charakter nadcházejících voleb

Řeč na 79. schůzi PSP ČR, 18. 5. 2010.

Vážené dámy, vážení pánové, tvrdý boj o sociální stát jsme zažívali v této Sněmovně po čtyři roky a bojovalo se doslova o každý milimetr prostoru mezi sobectvím na jedné straně a lidskostí, sociální dimenzí a solidaritou na straně druhé. Tak jako mnohdy zde na jedné straně stály ODS a dnešní poslanci TOP 09 a na druhé straně často ti ostatní. Návrh poslanců Michaely Šojdrové, Ludvíka Hovorky, Jiřího Carbola a dalších o zákon, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, jsme zde již projednávali vícekrát. Bojovalo se o jeho schválení zde v Poslanecké sněmovně, bojovalo se zde o přehlasování veta Senátu a bude se teď bojovat o přehlasování veta prezidenta republiky.

Pokud jde o teze podstaty zákona. Zákonem, kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o Státním rozpočtu České republiky na rok 2010, došlo k některým změnám v oblasti nemocenského pojištění. Mimo jiné došlo pro období od 1. ledna t. r. do 31. prosince t. r. ke změně úpravy denního vyměřovacího základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství tak, že se počítají do částky první redukční hranice 90 %. Současně došlo pro stejné období ke snížení výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den na úroveň 60 % denního vyměřovacího základu. Jedná se o nespravedlivé snížení peněžité pomoci v mateřství. Jde o přenesení dopadů ekonomických úspor na rodiny s dětmi.

Snaha předkladatelů je vrátit výši peněžité pomoci v mateřství na úroveň roku 2009, aspoň tak já to chápu. Matky, které v roce 2010 budou pobírat peněžitou pomoc v mateřství, nemohou za špatnou ekonomickou situaci státu. Naopak tím, že se chovají zodpovědně a starají se o budoucnost země, budoucí plátce do sociálního zdravotního systému, pomáhají řešit řadu problémů, s nimiž se sociální i zdravotní systém potýká. Jako příklad se dá uvést situace matky s průměrnou mzdou 20 000, - Kč hrubého, která porodí dítě v roce 2010. Ta by na dávce peněžité pomoci v mateřství ztratila 3 150, - Kč měsíčně oproti současnému stavu, tedy 23 %. To je nesrovnatelný dopad oproti snížení příjmů, o kterých se uvažuje u jiných příjmových skupin. Stát musí jít cestou úsporných opatření, nikoliv však na úkor těch nejpotřebnějších, navíc v době, kdy je velká nezaměstnanost, která postihuje řadu rodin, které se do této situace dostávají zcela nezaviněně. Ztráta zaměstnání v kombinaci se snížením peněžité pomoci v mateřství může přinést řadě rodin obtížně řešitelnou situaci. Návrh bude mít dílčí dopady do nemocenského pojištění a tím i potažmo do státního rozpočtu. Podle důvodové zprávy k zákonu, kterým se navrhovaná opatření zaváděla, se jedná o částku 1,56 mld. korun, z toho v roce 2010 o 1,47 mld. korun, o které se předpokládaná úspora neprojeví.

Pokud jde o věcnou podstatu návrhu, v zákoně o nemocenském pojištění se navrhuje zrušit snížení redukční hranice pro výpočet peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství na 90 %. V zákoně o nemocenském pojištění se navrhuje zrušit snížení výše peněžité pomoci v mateřství na 60 % denního vyměřovacího základu.

Pokud jde o stanovisko pana prezidenta, je vlastně totožné s odmítavým stanoviskem vlády. Prezident nesouhlasí s rozmělněním Janotova redukčního balíčku. Říká, že rodiny v kontextu např. s porodným již tak dostávají až dost a po dlouhou dobu.

Dámy a pánové, znovu opakuji, projednávání tohoto zákona je i charakteristikou těchto voleb. Je to zápas o charakter země, zda chceme zemi sobeckou anebo naopak zemi, která myslí na lidi, stát, který myslí na lidi, na obyčejné lidi, kterých je většina a zaslouží si žít důstojně. Tak jako nemáme pochybnosti o tomto zákoně, nemáme ani pochybnosti o tom, že naše cesta je ta správná.

Děkuji za pozornost.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama