Předchozím vládám „reforem“ a „úspor“ se dle výsledků auditů na ministerstvu práce a sociálních věcí, průmyslu a obchodu, zdravotnictví a školství podařilo vyházet dvě miliardy korun, což ale podle premiéra nebude ještě konečné číslo.
Věru příkladné šetření. Polovinu z těchto dvou miliard zvládlo proplýtvat za IT zakázky ministerstvo práce a sociálních věcí za vedení jednoho nejhlasitějších harpagonů Nečasovy vlády J. Drábka.
Obecně nejvíce potíží odhalil audit právě v oblasti IT zakázek. Výsledky auditů tedy hovoří zcela jasně o tom, že oblast IT se stává zlatým dolem korupce. Vláda by měla velmi rychle tuto tristní situaci v oblasti IT řešit, aby v budoucnu již k podobným excesům docházet nemohlo.
Dalším velmi problematickým místem, kudy „spořivým“ vládám odtékaly peníze, byly nemovitosti. (Teď nemám na mysli církevní restituce, což je jistě největším plýtváním a největší korupční akcí Nečasovy vlády, a možná všech polistopadových vlád.) Ministerstva plýtvala v oblasti prodejů, nákupů i pronájmů nemovitostí. A to přes to, že zde v roce 2012 vznikl Centrální registr administrativních budov, který ovšem Nečasova vláda, soustředěná na „úsporné kamikadze“ ve všech oblastech, nedovedla uvést do funkčního chodu.
Výsledky auditů jsou zcela tristní a vláda by měla najít jmenovité viníky těchto skandálních tunelů veřejných prostředků a vyvodit pro ně z této situace jasné důsledky. Předseda vlády B. Sobotka by měl také co nejdříve vystoupit s programem, jak nehospodárnému zacházení s veřejnými prostředky na ministerstvech zabránit.
Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21