24.02.2012 19:17:36
Národní socialisté proti totalitě
Národní socialisté – levice 21. století si dnes připomněli 64. výročí únorových událostí roku 1948. U této příležitosti uspořádali kulatý stůl, na kterém si připomněli roli Československé strany národně socialistické v těchto nelehkých časech.
Z dnešního pohledu šli národní socialisté v únoru 1948 do předem ztraceného boje. Můžeme jim dnes mnohé vytýkat, kriticky je posuzovat za jejich postup v únoru 1948, či za přílišnou víru a naivitu v pomoc demokratického světa.
Únorové události roku 1948 byly další etapou pomnichovského vývoje v Československu a zejména výsledků druhé světové války. Následné rozdělení světa na sféry vlivu, bylo počátkem porážky demokracie v Československu. Konference vítězných mocností na Jaltě a v Postupimi daly tomuto rozdělení světa své posvěcení. Mnichovanství v roce 1938, tedy kapitulace před rozpínavostí hitlerovského Německa otevřelo cestu k nástupu komunismu.
Dnes při 64. výročí únorových událostí roku 1948 připomínáme, že to byli především národní socialisté, kteří za svoji únorovou odvahu postavit se proti totalitě, platili životy, vězením, ztrátou zaměstnání. Většina poslanců Parlamentu ČSR zvolených za ČSNS odešla v únoru 1948 na protest z parlamentních lavic. Strana byla rozehnána, oslabena, velká část majetku zabavena. Národní socialisté byli prvním, kdo prošli poúnorovou perzekucí.
Většina představitelů národních socialistů nepřistoupila na kolaboraci, skončili tedy ve věznicích, mnozí bojovali za obnovu demokracie v emigraci. Byli pronásledováni a vyhazováni z práce. V kladenských dolech skončil i nejmladší národně socialistický poslanec Josef Lesák, který vedl v únoru 1948 studenty k Dr. Edvardovi Benešovi na Pražský hrad. V roce 2008 převzal nejvyšší státní vyznamenání, krátce na to zemřel.
V červnu 1950 popravená národní socialistka a poslankyně Dr. Milada Horáková, se stala symbolem odporu proti komunistické totalitě. Polistopadový vývoj po roce 1989 a vypořádání se s komunismem, byl pro bývalé národní socialisty velkým zklamáním. Přes aktivní vystoupení národních socialistů v listopadu 1989, kdy budova Melantrichu na Václavském náměstí, tak i deník Svobodné Slovo sloužilo opozici, uznání nedošli.
O novém vývoji událostí rozhodovali často postkomunisté, mnozí s únorovou komunistickou minulostí. Národně socialistická strana se v polistopadové době mnohým nehodila. Dnes v souvislosti s rozsáhlou a velice problematickou církevní restitucí, připomínáme, že národním socialistům nebyl protiprávně zkonfiskovaný majetek vrácen. Národní socialisté však ani neuvažují, že by jej požadovali.
Národní socialisté zůstali i přes porážky, jak únorové, tak i polistopadové stranou, která zůstala věrna odkazu svých předků. Národní socialisté byli vždy stranou národní a sociální, která důsledně vystupovala proti každé totalitě, jakéhokoliv zabarvení.
Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout