Například v květnu německý průmysl oproti dubnu poklesl o 1,8 %, což je vůbec největší propad za více než dva roky. Německé ministerstvo hospodářství uvádí, že důvodem poklesu je květnový státní svátek. Ano, to může být jeden z důvodů, ale bylo by velmi naivní tvrdit, že je to jediným důvodem.
Připomínám, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o 2,9 % a analytici už snížili odhad růstu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí z 3 na 2,5%. A jak víme, realita bývá spíše mnohem horší, než jak hovoří odhady analytiků.
Stagnace, propad nebo pouze velmi mírný růst ekonomiky USA se zcela jistě projeví na stavu ekonomiky EU, a nejrychleji se projeví – a možná už se projevuje – na ekonomice německé. A nepříznivý stav německého hospodářství se rozhodně projeví v ekonomice české. Vždyť Německo je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky.
Místo povinného optimismu by se čeští ekonomičtí analytici a také vláda měli soustředit na hledání kroků, které by pomohly minimalizovat negativní vliv možné stagnace německé ekonomiky na ekonomiku českou.
Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21