1.) Dovolené se ve velkých německých průmyslových subjektech přesunuly z července na srpen
2.) Vliv sankcí v souvislosti s ukrajinskou krizí
Mezinárodní měnový fond současně zveřejnil informaci o tom, že odhaduje pro tento i následující rok nižší hospodářský růst, než původně očekával. Sice jde jen o 0,2 %, ale i to může o něčem svědčit.
Pokles německého průmyslu se může velmi rychle přelít i do české ekonomiky, neboť řada českých firem v oblasti průmyslové výroby je velmi silně spjata s německým průmyslem (často jsou německé a české firmy propojeny majetkově.)
Je tedy třeba očekávat, že dříve či později pocítí zpomalení i český průmysl (který ostatně, podobně jako německý, v srpnu klesl o 5,2 %). O tom, že se zpomalení německého hospodářství už projevuje i v české ekonomice, svědčí i dnes zveřejněný údaj bilance zahraničního obchodu. Ta v srpnu vykázala přebytek pouze 1,5 miliardy korun, což je pro letošek nejnižší přebytek.
Vláda by měla co nejrychleji spustit soubor účinných opatření k podpoře hospodářského růstu a růstu počtu pracovních míst (v srpnu nezaměstnanost
stagnovala na 7,4 % a v září jen velmi mírně klesla na 7,3 %). Vláda nyní musí zajistit především plynulé čerpání peněz z evropských fondů v oblasti
investic, zintenzivnit spolupráci se zahraničními investory i domácími, přijmout plán na podporu českého stavebnictví (které v srpnu též klesalo, o 0,9 %) a tak dále.