Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.02.2011 10:21:00

Proč vláda dohodu s lékaři nechce?

Proč vláda dohodu s lékaři nechce?

Premiér Nečas si libuje ve vytváření napětí ve společnosti.

Minulý týden se podařilo klopotně vyřešit - alespoň jak se zdálo - spor mezi lékařskými odbory a vládní mocí. Jak se nyní zdá, 2 miliardy korun, které by mohly problém mezd lékařů vyřešit nejsou vůbec jisté. Respektive není vůbec jisté, zda půjdou na mzdy lékařů. Od vlády to byl jen perfidní trik. Prý je potřeba z těch dvou miliard z rezerv zdravotních pojišťoven (v rezervách přitom mají pojišťovny 15 miliard) navýšit i mzdy zdravotních sester a možná ještě něco jiného.

O co jde Nečasově vládě?

1. nikdy jí skutečně nešlo o seriózní dohodu s lékaři, protože by to znamenalo průlom i pro ostatní skupiny zaměstnanců - odborářů;

2. chce hnutí lékařů diferencovat a rozbít; postavit proti jiným profesním skupinám (zj. zdravotním sestrám a personálu)

3. v rámci velmi promyšlené mediální strategie a za velké pomoci médií se snaží již řadu týdnů lékaře ve společnosti izolovat, např. trvalým zveřejňováním průzkumů veřejného mínění, že prý trvale klesá ve veřejnosti podpora jejich požadavků; srdceryvné zprávy o novorozencích umírajících bez lékařské péče po 1. březnu atd.;

4. snaha snížit reputaci lékařských odborů tím, že s jejich oprávněnými požadavky mzdovými bude spojovat naprosto nepopulární kroky, jak to dělá cíleně ministr Heger (redukce lůžek akutní péče o deset tisíc; placení běžných amalgámových plomb pacienty atd.).

Dost nerozumím v téhle chvíli ostatním odborovým organizacím. Strategie vlády je totiž velmi průhledná. Chybí jakýkoliv projev solidarity ze strany ČMKOS či alespoň některých odborových svazů. Pokud bude akce lékařských odborů rozbitá, není to dobré pro ostatní zaměstnance, veřejné i ty v soukromých firmách. Vládě se upevní sebevědomí i pro jiné sociální konflikty, které přijdou. A může to vést k tomu, po případné porážce lékařských odborů, že prestiž odborů silně poklesne. A samozřejmě část lékařů skutečně odejde ze země. Vládě jde nesporně o to, vyřadit odbory ze hry jako významnou společenskou sílu. Proto ta Nečasova hra, prostě se dohodnout nechce.

Zbývá ještě Asociace hejtmanů. Obávám se, že M. Hašek, momentálně v zajetí své strategie konstruktivního přístupu k vládě do žádného konfliktu s ní a kvůli lékařům nepůjde. Sociální demokracie musí být vždy na straně zaměstnanců. Už proto, že mnoho jiných přirozených spojenců nežli jsou odboráři, nemá. Bárta tím přirozeným spojencem rozhodně není. Budou-li lékaři a tedy odboráři poraženi, bude sociální demokracie skutečně izolována.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama