Pochybnosti o transparentnosti či dokonce o korupci ve veřejných zakázkách se staly symbolem posledních let vlády Mirka Topolánka, Miroslava Kalouska a Petra Nečase. Tato vláda se zapsala do povědomí veřejnosti zakázkami jako propagace "českých kaprů" za 150 milionů korun, předražené Řebíčkovy silnice a dálnice či pochybný tendr na likvidaci ekologických škod za více než 100 miliard korun.
Je absurdní, když pravicové strany v zájmu úspor státního rozpočtu škrtaly tři dny nemocenské nebo snižovaly mateřskou s dopady v řádu jednotek miliard korun a proti tomu na korupčních nákupech státu vyhazovaly z okna desítky miliard korun.
Smyslem opatření ČSSD je ušetřit peníze na státu, ne na lidech, zlikvidovat korupci a parazity na státních zakázkách a obnovit důvěru lidí v politiku a účelné nakládání s veřejnými prostředky.
Trh veřejných zakázek v ČR dnes představuje zhruba 17,5 % HDP, tj. cca 650 miliard korun ročně. Z toho nákupy ústředních orgánů se pohybují mezi 130 až 160 miliardami korun. Zahraniční zkušenosti ukazují, že zprůhlednění a zefektivnění veřejných zakázek přináší úsporu až 15 % finančního objemu, a to v zemích s mnohem nižší mírou korupce než byla Česká republika za Topolánkovy vlády. Změnou centrálního nákupu lze dle střízlivého odborného odhadu ušetřit skoro 20 miliard korun ročně.
ČSSD připravila nový, hospodárný, efektivní a účelný systém zadávání veřejných zakázek. Tento plán vychází ze zkušenosti kontroly výdajů ve Velké Británii, Švédsku, Dánsku nebo Rakousku a z nejlepšího know-how moderního nákupu podnikatelských subjektů.
Zefektivnění nákupů a odstranění korupce z veřejných zakázek bude jedna z hlavních priorit nové vlády. Za změnu centrálního nákupu bude odpovědný přímo vicepremiér pro ekonomiku a v jeho podřízenosti vznikne Úřad pro koordinaci centrálních nákupů. Za klíčové součásti procesu považujeme urychlenou změnu příslušné legislativy, která proběhne ještě do konce roku 2010 a vybudování této instituce tak, aby již v příštím roce došlo k obrovským úsporám a eliminaci korupce. Komplexní transformaci celého systému plánujeme dokončit do jednoho roku od převzetí vládní odpovědnosti.
Za zásadní považujme trvalé protikorupční testování celého systému. Proto strategie počítá se zapojením protikorupčních organizací a zástupců médií v celém zadávacím procesu a přístup veřejnosti ke všem informacím.
Komplexní plán ČSSD je postaven na deseti vzájemně propojených opatřeních:
- rychlé vybudování úřadu pro koordinaci centrálních nákupů
- vytvoření centrálního nástroje pro elektronické zadávání veřejných zakázek
- stanovení vládní komoditní strategie
- závazná elektronizace všech procesů zadávání veřejných zakázek nad hranici 100.000 Kč a zejména zavedení povinných e-aukcí pro standardní komodit
- závazné plánování nákupu a investic v účetních systémech jednotlivých úřadů
- agregace nakupovaného objemu standardních komodit a využit institutu centrálního zadavatele
- maximální elektronické zveřejňování informací, včetně zadávací dokumentace a vítězných nabídek
- zakotvení povinných postupů ekonomického řízení zadávání veřejných zakázek (např. aktivní oslovování a vyhledávání dodavatelů s výzvou k jejich účasti ve veřejném řízení)
- účast zástupců médií a protikorupčních organizací na procesu veřejného zadávání
- zajištění transparentních výběrových řízení v oblastech, které doposud nebyly zadávány podle zákona o veřejných zakázkách, např. vojenského materiálu.
Změna zákona o veřejných zakázkách je pro nás pouze jedním z opatření v boji s rakovinou české společnosti - všudypřítomnou korupcí. Proto prosazujeme komplexní protikorupční balíček ČSSD, který dále zahrnuje:
- vytvoření rady vlády pro boj s korupcí
- zákon o regulaci lobbingu
- přísnější změnu zákona o střetu zájmů
- povinná majetková přiznání u osob, jejichž majetkové poměry budí zjevnou pochybnost
- zákon o zrušení anonymních akcií, tzv. na doručitele
- vytvoření specializovaných senátů u soudů zaměřených na stíhání korupce u veřejných zakázek a veřejných činitelů
- zákon proti lichvě
ČSSD řadu z těchto legislativních norem již navrhla v Poslanecké sněmovně v minulých měsících a letech. Občané by si měli připomenout, obzvláště v současné lživé kampani, kdo a jak hlasoval o těchto jasných protikorupčních normách navržených sociální demokracií. Tzv. protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny chceme schválit ještě v tomto funkčním období a budeme prosazovat zařazení tohoto bodu na schůzi PSP 18. května 2010.
Jiří Paroubek
předseda ČSSD