Jen těžko se však dá hovořit o úspěchu, zejména tehdy, když údajná levicová prezidentská vláda pod vedením Jiřího Rusnoka pokračuje v chybné politice Miroslava Kalouska na ministerstvu financí.
Předně je celá tato emise ve svém důsledku dražší, nežli kdyby se stát vydal na mezinárodní finanční trhy. Česká republika je totiž stále vnímána jako relativně stabilní ekonomika a evropské úrokové sazby mají tendenci k poklesu. Hrozí tedy deflace. Za druhé je to pouze šance pro majetnější část obyvatel, jak s jistotou návratnosti investovat své peníze. Ani bych se příliš nedivil, kdyby celé toto divadlo s úpisem státních dluhopisů bylo ušito na míru všem těm, kteří chtějí legalizovat výnosy z trestné činnosti, a to ještě s přispěním státu.
Zejména si však myslím, že podobné manévry oslabují vnitřní část ekonomiky, ze které nyní před vánočními svátky ubylo více než patnáct miliard korun, za které si lidé objednali dluhopisy. Nemyslím si, že je to cesta, které by se naše země měla nadále držet. Něco jiného by bylo, kdyby přímý prodej státních dluhopisů individuálním občanům - bez prostředníků - byl koncipován jako jedna ze systematických forem doplňkového penzijního spoření.
Jiří Paroubek, předseda LEV 21