Podle jeho záměrů, které zveřejnili jeho poradci a které komentoval také americký ministr financí Steven Mnuchin, dojde k podstatné změně firemní daně z příjmů, která poklesne z 35 % na 15 %. A méně by měli být podle návrhu zdaňováni i jednotlivci, kteří by měli nově odvádět v dani z příjmu podle sazby 35 % místo stávajících 39,6 %.
Americký státní rozpočet tak sice podle odhadů analytiků přijde o obrovské částky peněz, ale podle autorů reformy bude tento pokles ve výběru příjmů státu nahrazen celkovým oživením podnikatelských aktivit a přílivem investičního kapitálu ze zahraničí, a následně tedy ekonomickým růstem Spojených států. A z toho plynoucím růstem daňových příjmů.
Největší zásah do daňového systému za několik desetiletí
Investovaný kapitál bude perspektivně rovněž generovat velké zisky firem (Trump plánuje umožnit firmám, aby mohly přesouvat své zisky ze zahraničí do USA za méně než současných 35 % sazby, výši nové sazby pro repatriaci zisků však Trump zatím nezveřejnil) a tím také velké příjmy státního rozpočtu.
Trumpova reforma daní, pokud projde Kongresem, je zřejmě největším zásahem do daňového systému USA za několik posledních desetiletí.
Než nad Trumpovými daňovými návrhy uděláme definitivní závěr, je třeba je důkladně posoudit. Každopádně se zdá, že americká ekonomika v tuto chvíli čeká ještě na další impulzy, a to impulzy v podobě prezidentova plánu rozvoje americké infrastruktury. Jinak řečeno, pokud D. Trump představí svůj plán veřejných investic na obnovu stávající infrastruktury a výstavbu nové infrastruktury, tedy dálničních, silničních a železničních sítí a podobně, bude to dalším impulzem vedoucím k oživení amerického i světového hospodářství. Je pak samozřejmě otázkou, jak by Trumpovy návrhy reálně fungovaly, a jak na ně budou trhy reagovat po jejich skutečném uplatnění…Nejspíš opět růstem.