Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík fantazíroval o tom, že pokud se česká měna nebude pohybovat kolem 27 korun za euro, dojde k intervenci centrální banky. Guvernér ČNB Miroslav Singer považuje postup centrální banky z listopadu roku 2013, který vedl k měnovému oslabení jako prevence vůči možné deflaci, nejlepší možnou cestu pro růst české ekonomiky.
ČNB jde zřejmě naproti některým podnikatelským zájmovým skupinám, zejména těm, které si stále myslí, že je možné čelit levné asijské konkurenci zlevňováním již tak bídně placené práce českých zaměstnanců. Intervenčním zásahem ČNB v listopadu 2013, který stál veřejné rozpočty – konkrétně ČNB – několik desítek miliard korun, kdy už tehdy bylo cílem dosáhnout hodnoty koruny pohybující se kolem 27 Kč za jedno euro, došlo k devalvaci české měny.
Ani s deflací kontroverzní rozhodnutí ČNB nedělá vlastně vůbec nic. Bez zásluhy vlády, stále posilující veřejné výdaje, které mají příznivý vliv na chuť veřejnosti utrácet, by se s největší pravděpodobností deflace projevila ještě mnohem silněji. Několikrát zveřejněné tvrzení šéfa ČNB, že intervence na oslabení české koruny pozitivně ovlivnilo vývoj HDP v roce 2014, působí jako ze světa čtvrté dimenze, přesto je vedení ČNB tvrdošíjně opakuje. A nyní se ke svým bludným postupům chce dokonce vrátit.
V roce 2015 jistě čeští spotřebitelé „ocení“ tento „báječný“ počin bankovní rady, když si připlatí za některé zboží z dovozu anebo za dražší dovolenou. Nezbývá nežli popřát prezidentu Zemanovi šťastnou ruku při výběru nových členů Bankovní rady, kteří nebudou kašlat na zájmy obyčejných českých občanů.
Jiří Paroubek