Jedinou výjimkou je hovězí maso, jehož ceny však klesají v posledním roce.
Podobný vývoj, kdy dochází k razantnímu poklesu cen surovin, často předchází hlubším hospodářským krizím. Nyní ale svět zažívá fázi hospodářského oživení. A prognózy naprosté většiny analytiků, pokud jde o budoucí vývoj světové ekonomiky, vyznívají příznivě.
Je zajímavé, že i v situaci, kdy se ve světě projevují příznaky hlubší politické krize, což jsou, dnes již můžeme říci, globální útoky Islámského státu ve světě (Paříž, Bejrút, Šarm aš-Šajch), nedochází k růstu cen drahých kovů.
Od počátku tohoto měsíce ceny zlata na komoditních burzách klesly o zhruba 6 % a nic nenasvědčuje tomu, že se tento pokles zastaví. Ceny stříbra klesly o 10 % a stále padají. Cena mědi, tedy kovu nezbytného pro průmysl, především elektrotechnický, od počátku listopadu klesla o 11,5 %, což je možné dát do souvislosti s jistými problémy, které zažívá čínská ekonomika. Ta každoročně spotřebuje zhruba 40 % světové produkce tohoto průmyslového kovu. Ceny platiny poklesly od počátku tohoto měsíce o cca 13 % a ceny paladia dokonce zhruba o 24 %.
Samozřejmě, že pokud jde o ceny kovů, jejich pokles je do určité míry způsoben vzestupem hodnoty dolaru v poměru k dalším světovým měnám, především k euru. Zpevňování dolaru je faktorem, který vždy působí tímto směrem. A trhy, finanční i komoditní, v zásadě již vstřebaly představu o navýšení úrokových sazeb Fedem, o kterém se již delší dobu uvažuje. Změna sazeb, jak se zdá, může nastat již v nejbližší době. Určitě se však nebude jednat o navýšení nijak dramatické, spíše o navýšení v řádech čtvrtin procenta.
V každém případě pokles cen drahých a průmyslových kovů (k nim de facto patří i stříbro) je zajímavým a zdá se, že i setrvalejším jevem.
Ve čtvrtečním internetovém vydání Financial Times se však objevila zpráva, že Číňané začínají ve velkém vyrábět dieselové lokomotivy, což povede ke zvýšení spotřeby platiny zhruba o 4 procenta. Z toho prý vyplyne růst poptávky po tomto kovu, který se projeví růstem cen platiny o 6 procent. To je první vlaštovka možná směřující k rozhýbání cen průmyslových kovů, stejně tak jako příznivé zprávy přicházející zejména z čínské a americké ekonomiky.