Polsko a Maďarsko
Je podle Vás v Polsku a Maďarsku demokracie v ohrožení a směřují tyto dva státy k autoritářským režimům a směřují na Východ, nebo naopak se jedná o legitimní oprávněné reformy vlád, kteří jen konají své předvolební plány, za které byli většinově zvoleni ve svobodných volbách? Názory politiků i politologů se rozcházejí, jaký na to máte názor Vy? Měla by ČR případně jednání těchto zemí odsoudit, nebo by bylo naopak příhodné se inspirovat a podobné reformy zavést i u nás? Ze strany EU a neziskových organizací jsou v Polsku kritizovány: reforma soudnictví, nový jednací řád Sejmu, novela zákona o právu shromažďovacím, zákon o televizi, zákaz potratů, omezení vlivu ekologických a neziskových organizací, povinné podíly národních potravin, odmítání některých bruselských byrokratických směrnic, odmítání uprchlíků. V Maďarsku: zákon o vysokých školách, omezení vlivů organizací, odmítání uprchlíků a některých směrnic EU a tvrdá kritika EU, postoj k Rusku. PS: Polsko je k Rusku velmi kritické.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den. Domnívám se, že je odpovědností voličů i těch, kteří k volbám nechodí, jakou reprezentaci si zvolí i jakým směrem se jejich země ubírá. Nejsem příznivcem "vývozu demokracie" a poučování někoho jak a co má dělat, či co je nebo není správné. Naše republika se nachází ve specifickém geopolitickém prostoru, má své hospodářské, sociální a společenské vazby, odlišné od jiných zemí. Dřívější rozhodnutí mohla být dobrá i z dnešního pohledu méně žádoucí. Proto bychom se měli ubírat podle vlastního rozumu a potřeb, samozřejmě v kontextu závazků, které musíme jako právní stát dodržovat. Starší lidé vždycky nabádali, že je dobré vycházet se sousedy, poučit se z dobrých věcí a vyvarovat se chyb. Myslím, že to docela dobře vystihuje i můj názor. Zdraví Jiří Petrů