Ing. Jiří Petrů

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

19.12.2014 12:39:40 - Kristýna Kronďáková

občasnká společnost

Podporujete ideu občanské společnosti? Myslíte, že to jde vynutit nějakou normou a co uděláte pro větší zapojeni lidi do veřejného života? Co třeba začít referendem v určitých věcech jako napřed školné.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

22.12.2014 20:01:33 - Ing. Jiří Petrů
Pěkný večer a poděkování za dotaz. 

Abych mohl uspokojivě odpovědět na Váš dotaz, museli bychom se do určité míry shodnout na obsahu tohoto pojmu, tedy, co je to občanská společnost. Ještě složitější je hovořit o idee tohoto nedefinovatelného pojmu. A odpovědět na váš dotaz o možném vynucení idee občanské společnosti normou si neumím představit už vůbec. Mnohem srozumitelnější je pro mě dotaz na větší zapojení lidí do veřejného života např. formou referend k určitým věcem. V čl.2, odst.2 Ústavy České republiky se říká, že „ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo“. Zůstává tedy přímo na ústavním zákonu, zda zavede referendum obecně, nebo jen pro daný konkrétní případ, pro který bude vydán. V České republice se uskutečnilo v roce 2003 např. referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Ke schválení zákona o obecném referendu doposud nedošlo i když byl v Poslanecké sněmovně a Senátu několikrát projednáván. Český právní řád rovněž umožňuje konání místního i krajského referenda a stanovuje způsob vyhlášení, podmínky, stanovuje v jakých případech se konat nemůže atd. Zde mám, dá se říci, dlouhodobě konzistentní názor s tím, že referendum považuji obecně za jeden z institutů přímé demokracie, který má být využíván v zásadních záležitostech naší společnosti, které ovlivní budoucnost občanů na mnoho příštích let, nebo mohou ovlivnit svrchovanost České republiky. Jsme demokratickou společností, kde občané vykonávají státní moc prostřednictvím svých volených zástupců a orgánů. Říká se tomu zastupitelská demokracie a má to tu velkou výhodu, že kromě rozhodování, nesou zástupci lidu též odpovědnost. Pokud by se rozhodovalo o všech záležitostech pouze formou referenda, bylo by to jednak velmi nákladné, časově náročné, ale především snižovalo úlohu zastupitelské demokracie.

S přáním pohodových svátků vánočních zdraví Jiří Petrů