Zasedání Evropské rady potvrdilo zřízení společného fondu pro záchranu bank eurozóny. Podařilo se přitom prosadit zásadní změnu, díky níž budou prostředky na sanaci peněžních ústavů poskytovat nejprve samotné banky, nikoli daňoví poplatníci. „Jsme rádi, že trvá ten principiální postoj, že banky budou zachraňovány primárně z prostředků vlastníků,“ sdělil premiér na tiskové konferenci.
Společný fond vznikne postupným slučováním sítě národních fondů. Tento proces upraví dodatečná mezivládní dohoda, o níž se vyjednává za účasti České republiky, která však zatím do bankovní unie vstupovat nebude.
Evropská rada se dále zabývala otázkami bezpečnostní a obranné politiky. „Hlavní smysl je v hledání synergie a úspor prostředků vydávaných na obranu v evropských státech tím, že budeme některé věci dělat společně, což je velmi racionální a my to podporujeme,“ vysvětlil předseda vlády. Česká republika navíc za pomoci Visegrádské skupiny dosáhla toho, že menší a střední podniky obranného průmyslu získají lepší přístup na evropské trhy.
Posledním významným tématem zasedání byl projekt východního partnerství, které zůstává prioritou České republiky. Evropská unie znovu deklarovala svůj zájem o podpis Asociační dohody a Prohloubené dohody o volném obchodu s Ukrajinou. „Základní vzkaz summitu je, že dveře jsou otevřeny, nabídky leží na stole, smlouvy jsou připraveny k podpisu a záleží na ukrajinské straně, jak se rozhodne,“ shrnul premiér Jiří Rusnok.