„Je před námi mnoho výzev a úkolů, od řešení následků pandemie po energetickou krizi. Prioritou je podpora rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů s důrazem na energetickou bezpečnost, soběstačnost, klimatické cíle a dostupné dodávky energií,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Do konce roku 2023 připraví MPO aktualizaci Státní energetické koncepce ČR s ohledem na klimaticko-energetické cíle EU. Programové prohlášení vlády počítá také s rehabilitací fotovoltaiky jako důležitým klíčovým zdrojem. Do roku 2025 by se v ČR mělo zřídit minimálně sto tisíc fotovoltaických střech. Pokračovat bude i program Zelená úsporám.
Do konce letošního roku by měl také být hotový nový energetický zákon, který bude obsahovat principy a požadavky na komunitní energetiku, vlastníkům se zjednoduší instalace zařízení na domech, získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat. Bude posílena ochrana zákazníků a posíleny nástroje státu pro výkon dohledu nad energetickým trhem.
Počítá se také s větším otevřením trhu práce zájemcům ze třetích zemí. Vyřizování žádostí o pracovní povolení by mělo být výrazně rychlejší. „Připravíme také sadu opatření, která rychle zjednoduší podnikání v ČR. Podnikatelský balíček sestavíme na základě analýzy podnikatelského prostředí i přeměření administrativní zátěže podnikatelů a bude průběžně aktualizován,“ říká ministr Síkela.
Česká republika podle ministra Síkely musí nakročit mezi inovační lídry a dále rozvíjet potenciál digitálních a nových technologií. „Proto budeme klást důraz na kvalitní vzdělávání, podporu výzkumu a vývoje, zavádění inovací a na nezbytný přechod k udržitelné a digitální ekonomice,“ dodává ministr Síkela.
MPO proto bude pod jeho vedením usilovat o zvýšení podílu projektů s vysokou přidanou hodnotou a s vysokým podílem výzkumu a vývoje v rámci české ekonomiky. „Zejména daňově podpoříme reinvestice navázané na výzkum a vývoj,“ říká ministr Síkela a dodává: „Podpoříme rozvoj digitální ekonomiky a společnosti v investičních oblastech budování sítí s velmi vysokou kapacitou, včetně podpory regionů při budování vysokorychlostních sítí na území obcí, podpoříme vývoj smart aplikací postavených na standardu 5G.“
Do konce roku 2022 vytvoří MPO novou strategii podpory exportu a internacionalizace firem, která bude cílit na průřezové sektory, inovativní firmy a výrobce finálních produktů s vysokou přidanou hodnotou.
Při vyjednávání konkrétních opatření na půdě EU bude vláda zohledňovat sociální a ekonomické dopady a specifické podmínky České republiky.