Ing. Karla Šlechtová

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,04. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.11.2017 14:38:11

Karla Šlechtová vedla delegaci ČR na Summitu Africká unie – Evropská unie

Karla Šlechtová vedla delegaci ČR na Summitu Africká unie – Evropská unie

Pátý summit mezi Evropskou unií a Africkou unií konaný 29.-30. listopadu v Abidjanu (Pobřeží slonoviny) se zaměřil na investice do mladé generace, udržitelnou budoucnost, ale i na otázky migrace.

„Klíčovým prvkem pro řešení migrace je intenzivnější soustředění se na její hlavní příčiny a zajištění dostatečné podpory pro země, které migranty hostí. Musíme se zasadit o to, aby se migranti nepokoušeli o nebezpečnou cestu do Evropy pro zlepšení svých životních podmínek a zůstávali v zemích původu,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a dodala: „Rozpočet české rozvojové spolupráce se každoročně zvyšuje. Ze šesti prioritních zemí jsou dvě v Africe Etiopie a Zambie. Navíc Česká republika přispívá k zlepšení podmínek v Africe díky své účasti ve Svěřeneckém fondu Evropské unie pro Afriku a také pomocí přímého zapojení se do projektů na místě.“ 

Ministryně Šlechtová se na mnoha bilaterálních schůzkách setkala se zástupci řady zemí, například s předsedy vlády Ugandy, Pobřeží slonoviny, Egypta, ministry zahraničí Nizozemska, Spojeného království či Keni a dalších. Setkala se i s generálním tajemníkem OSN. V rozhovorech vyzdvihla význam rozvoje obchodních vztahů, dále pak kladla důraz na oblast bezpečnosti. Potvrdila zájem ČR na rozvíjení vzájemných vztahů a dialogu Evropy a Afriky.

Africké státy prochází ze všech světadílů nejbouřlivějším demografickým vývojem a do roku 2050 se má jejich populace oproti dnešku zdvojnásobit na 2,4 miliardy. Vůdčím tématem summitu tak byla investice do mladé generace – obzvláště pak do souvisejících klíčových oblastí jako je zajištění kvalitního vzdělávání, pracovních míst a ekonomických příležitostí. Stranou však nezůstalo ani akcentování nutnosti zapojení všech vrstev společnosti do veřejných záležitostí. Všechny tyto změny mají být přínosem pro budování odolných společností a států a zprostředkovaně mají mít i dlouhodobý dopad na EU v oblasti bezpečnosti, řízení migrace i  rozšíření možnosti oboustranné ekonomické spolupráce.

Summitu se zúčastnilo 55 delegací afrických a 28 delegací evropských zemí, zástupci vrcholných orgánů Evropské unie a Africké unie i představitelé dalších mezinárodních organizací. Doprovodných akcí se zúčastnili i zástupci soukromých firem a neziskových organizací.

Česká republika v rámci svého právě probíhajícího předsednictví v Hospodářské a sociální radě OSN připravuje ve spolupráci s africkými partnery na únor příštího roku mezinárodní seminář, který se bude zabývat problematikou budování udržitelných a odolných společností a který tak naváže na summit EU – AU.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama