Ing. Karla Šlechtová

  • BPP
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
1,03
muži 79%
ženy 20%
18+ 4%
26+ 15%
38+ 39%
50+ 41%

Průměrná známka je 1,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.11.2017 14:38:11

Karla Šlechtová vedla delegaci ČR na Summitu Africká unie – Evropská unie

Karla Šlechtová vedla delegaci ČR na Summitu Africká unie – Evropská unie

Pátý summit mezi Evropskou unií a Africkou unií konaný 29.-30. listopadu v Abidjanu (Pobřeží slonoviny) se zaměřil na investice do mladé generace, udržitelnou budoucnost, ale i na otázky migrace.

„Klíčovým prvkem pro řešení migrace je intenzivnější soustředění se na její hlavní příčiny a zajištění dostatečné podpory pro země, které migranty hostí. Musíme se zasadit o to, aby se migranti nepokoušeli o nebezpečnou cestu do Evropy pro zlepšení svých životních podmínek a zůstávali v zemích původu,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a dodala: „Rozpočet české rozvojové spolupráce se každoročně zvyšuje. Ze šesti prioritních zemí jsou dvě v Africe Etiopie a Zambie. Navíc Česká republika přispívá k zlepšení podmínek v Africe díky své účasti ve Svěřeneckém fondu Evropské unie pro Afriku a také pomocí přímého zapojení se do projektů na místě.“ 

Ministryně Šlechtová se na mnoha bilaterálních schůzkách setkala se zástupci řady zemí, například s předsedy vlády Ugandy, Pobřeží slonoviny, Egypta, ministry zahraničí Nizozemska, Spojeného království či Keni a dalších. Setkala se i s generálním tajemníkem OSN. V rozhovorech vyzdvihla význam rozvoje obchodních vztahů, dále pak kladla důraz na oblast bezpečnosti. Potvrdila zájem ČR na rozvíjení vzájemných vztahů a dialogu Evropy a Afriky.

Africké státy prochází ze všech světadílů nejbouřlivějším demografickým vývojem a do roku 2050 se má jejich populace oproti dnešku zdvojnásobit na 2,4 miliardy. Vůdčím tématem summitu tak byla investice do mladé generace – obzvláště pak do souvisejících klíčových oblastí jako je zajištění kvalitního vzdělávání, pracovních míst a ekonomických příležitostí. Stranou však nezůstalo ani akcentování nutnosti zapojení všech vrstev společnosti do veřejných záležitostí. Všechny tyto změny mají být přínosem pro budování odolných společností a států a zprostředkovaně mají mít i dlouhodobý dopad na EU v oblasti bezpečnosti, řízení migrace i  rozšíření možnosti oboustranné ekonomické spolupráce.

Summitu se zúčastnilo 55 delegací afrických a 28 delegací evropských zemí, zástupci vrcholných orgánů Evropské unie a Africké unie i představitelé dalších mezinárodních organizací. Doprovodných akcí se zúčastnili i zástupci soukromých firem a neziskových organizací.

Česká republika v rámci svého právě probíhajícího předsednictví v Hospodářské a sociální radě OSN připravuje ve spolupráci s africkými partnery na únor příštího roku mezinárodní seminář, který se bude zabývat problematikou budování udržitelných a odolných společností a který tak naváže na summit EU – AU.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama