„Smyslem celé této konference je především představení cestovního ruchu jako nástroje pro posilování vzájemného porozumění mezi lidmi z různých zemí, regionů, jazyků, kultur a náboženství. Cestovní ruch může změnit netoleranci, nedorozumění a předsudky jednoho národa k dalším prostřednictvím vzájemného učení," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a dodala: "Současně je třeba poukázat na to, že cestovní ruch představuje ekonomickou sílu a může vytvořit tlak na politické orgány, aby přispěly k budování stabilního prostředí, což přispěje k rozvoji cestovního ruchu a tím k hospodářskému rozvoji.“
Ministryně Šlechtová se osobně zúčastnila panelové diskuse Tourism for Peace and Development, která přivítala významné osobnosti z oblasti cestovního ruchu. Hlavním tématem byla otázka cestovního ruchu ve spojitosti s udržováním míru a také to, jak spolupráce v této oblasti může být pro bezpečnost světa prospěšná. Členství v Evropské unii pomáhá k zajištění bezpečnosti a rozvíjení cestovního ruchu, dodala ministryně.
Bezpečnost je pro asijské turisty klíčovým faktorem při výběru destinace, důležitější než cenová dostupnost nebo atraktivita navštíveného místa. Bezpečnost je zásadní pro turisty zejména z Indie, Jižní Koreje, Japonska nebo Číny. Právě Číňané jsou toho ve vztahu k ČR důkazem. Počet příchozích turistů z Číny v roce 2015 dosáhl téměř 300.000 příjezdů, což je zvýšení o 37% oproti roku 2014. Čínu tak klade na osmé místo mezi zdrojové země turistiky v České republice.