„Hlavní prioritou psychiatrické péče v současnosti je, aby duševně nemocní zůstali v domácím prostředí, udrželi si svoje sociální kontakty a mohli se postupně vracet i na trh práce. V Česku je zatím většina dlouhodobých psychiatrických pacientů odkázaná na nevyhovující psychiatrické nemocnice, dříve označované jako léčebny, což mají projekty podporované programem IROP změnit,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Integrovaný regionální operační program poskytl téměř dvě miliardy korun na deinstitucionalizaci psychiatrické péče a na rozvoj komunitní péče. Podpořeno bylo v této oblasti celkem 25 projektů. Ty větší a finančně náročnější jsou ještě rozpracované, dokončeno zatím bylo 14 projektů za 467 milionů korun.
V Brně vzniká unikátní centrum pod jednou střechou
Pavilon G, který už od roku 1962 slouží provozu Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích a který se částečně nacházel v havarijním stavu, se v rámci komplexní rekonstrukce a rozšíření změní v moderní psychiatrické pracoviště splňující novodobé standardy duševní péče. Stávající pavilon rozšíří dostavba dvou nízkopodlažních budov. V celém komplexu dojde k modernizaci a rozšíření akutní a příjmové zóny s jednotkou intenzivní péče, lůžkové zóny pro různé psychické poruchy, stacionářů, ambulancí, aktivizačních zón jako jsou např. ergoterapeutické dílny, edukačních a psychosomatických prostor nebo laboratoří.
„Náš projekt má poskytnout důstojné a bezpečné prostředí pro pacienty vyžadující akutní hospitalizaci na psychiatrických lůžkách v rámci všeobecné nemocnice a zavedení služeb včasné intervence a alternativ hospitalizace v komunitě,“ vysvětluje koncept Centra duševního zdraví profesor Tomáš Kašpárek, přednosta Psychiatrické kliniky FN Brno. Provázanost veškerých zdravotnických služeb má umožnit komplexní péči pro pacienty celého spektra diagnóz a všech věkových skupin. Brněnský projekt je unikátní tím, že jako jediný v tuzemsku obsahuje krizovou akutní péči a kontaktní centrum s nepřetržitou krizovou službou pod jednou střechou. Na fungování centra duševního zdraví v komunitě se bude podílet Sdružení Práh.
Jihočeští pacienti už nemusí nikam dojíždět
V českobudějovické nemocnici už přes dva roky funguje nové psychiatrické oddělení. Na jeho rekonstrukci přispěl IROP 153 miliony korun. Rekonstrukce zvýšila kapacitu akutní lůžkové péče ze 42 na 68 lůžek, což pokrývá potřeby regionu. Vznikly zde čtyři stanice lůžkové péče s režimy odlišujícími závažnost stavu pacienta. Nový denní doléčovací stacionář ve spojení s moderním a bezpečným ambulantním traktem umožňuje zkrátit celkovou délku hospitalizace. Nová psychiatrie se přestěhovala do opravených prostor historické budovy, která nebyla dlouhodobě využívána. „Při první prohlídce budovy bylo velmi obtížné si představit, jak zde bude oddělení fungovat,“ vzpomíná doktor Jaroslav Novák, člen představenstva nemocnice v Českých Budějovicích. Dnes tady pacienti najdou komfortní prostředí vhodné pro jejich léčbu. „Jako jediné nemocniční psychiatrické oddělení v republice máme v současné době všechny pokoje s vlastním sociálním zařízením. Přitom všechny pacientské pokoje jsou jedno nebo dvoulůžkové,“ dodává. K dispozici je zde celá řada moderního vybavení, jako je pokoj pro fototerapii, nový přístroj na elektrokonvulzivní terapii (ECT), přístroje pro monitorování základních fyziologických funkcí nebo infuzní pumpy.
Další podpora z IROP i v letech 2021-2027
S podporou péče o duševní zdraví se počítá i v období 2021-2027, na které bude mít IROP vyčleněnou necelou miliardu korun. Podpora bude směřovat opět do oblasti deinstitucionalizace psychiatrické péče a získají ji zařízení pro poskytování komunitní péče, jako jsou centra duševního zdraví, psychiatrické ambulance, stacionáře a mobilní týmy zajišťující sociální a terénní zdravotní služby. Chtěli bychom také podpořit rozvoj či modernizaci psychiatrických oddělení a akutních psychiatrických oddělení ve všeobecných a psychiatrických nemocnicích tak, aby byly splněny stavební a technické standardy a bylo zajištěno odpovídající vybavení pro poskytování kvalitní péče a zlepšení duševního zdraví pacientů.