„Budeme v jednáních s MMR usilovat mimo jiné o to, aby byl počet stavebních úřadů navýšen. Současný návrh představuje jejich snížení více jak o polovinu nynějšího stavu, což povede ke zhoršení dostupnosti této služby pro občany,“ uvedl Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR.
Důrazně proti stavebnímu zákonu vystoupil na Martin Kupka, místopředseda ODS. „Po volbách navrhneme zrušení celé této institucionalizace stavebních úřadů,“ uvedl. Tento návrh na konferenci podpořila také Věra Kovářová, místopředsedkyně hnutí STAN.
Široká shoda zástupců devíti parlamentních stran, kteří na konferenci vystoupili v rámci politické diskuse, panovala na potřebě otevření tzv. rozpočtového určení daní pro kraje i obce.
„Rozpočtové určení daní pro kraje musí projít zásadní změnou, nevychází ze žádného systému, nezohledňuje například počty obyvatel, které se za poslední roky výrazně proměnily. Například ve Středočeském kraji žije o několik set tisíc lidí více,“ uvedl Petr Gazdík, místopředseda hnutí STAN. RUD by podle něho mělo mimo jiné zohledňovat počet žáků, počet seniorů nebo například délku pozemních komunikací v daném kraji. Politiky často uváděným řešením, jak obcím a krajům přinést více peněz, bylo také zahrnutí do RUD daně z minerálních olejů a spotřební daně.
„Podařilo se nám společným tlakem dosáhnout toho, že obcím a městům připadá v rámci Rozpočtového určení daní 25,84 procenta ze sdílených daní. Tuto hodnotu sdílení daní mezi samosprávami a státem považujeme již za přiměřenou,“ uvedl Stanislav Polčák.
Dary pro obce zasažené tornádem
Sdružení místních samospráv ČR na konferenci rovněž symbolicky předalo transparentní účty zástupcům osmi obcí, které v letošním roce tvrdě zasáhlo tornádo a jiné živelní katastrofy. V rámci akce Sdružení místních samospráv České republiky „Obec pomáhá obci“ přispěly samosprávy z celé republiky částkou přesahující 45 milionů korun.
„Obce z celé České republiky prokázaly mimořádnou solidaritu a sounáležitost. Pomoc jsme koncipovali díky spolupráci s Českou spořitelnou, která byla stvrzena smlouvou přímo na konferenci. Spolupráce byla koncipována tak, abychom darující obce i příjemce administrativně jen minimálně zatěžovali. Protože jsme přesvědčeni, že starostové ví nejlépe, co jejich obce potřebují, není finanční pomoc účelově ani časově nijak vázána. Obce samy určí, jak peníze využijí,“ říká Jana Přecechtělová, ředitelka SMS ČR.
Sdružení místních samospráv ČR na konferenci zástupcům obcí představilo také výhody informačního systému AGIS, který bude moct do konce října začít zdarma využívat každá obec. V systému najdou obce na jednom místě užitečné informace z různých registrů a budou moci využívat i dotační poradnu, která jim usnadní vyhledávání a čerpání vhodných dotačních titulů pro jejich rozvoj.