„Setkávali jsme se na místě s případy, kdy tornádo poničilo rozestavěné domy, ve kterých lidé plánovali zanedlouho bydlet. Chtěli jsme i těmto lidem pomoci, proto jsme upravili nařízení vlády. Nově tedy bude možné poskytnout podporu lidem na obnovu i rozestavěné stavby pro bydlení. Tyto peníze pak budou moci použít na opravu, případně na výstavbu nového domu,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.
Úprava nařízení spočívá v rozšíření možnosti poskytnutí podpory rovněž na obnovu rozestavěných staveb pro bydlení poničených živelní pohromou. Cílem této změny je finančně podpořit obnovu obydlí, jehož výstavba byla zahájena v souladu se stavebními předpisy, a které nebylo ke dni živelní pohromy dokončeno, a tedy dosud nesloužilo k bydlení.
Žadatel o podporu na rozestavěnou stavbu pro bydlení bude muset doložit např. pravomocné stavební povolení nebo jinou alternativu opravňující k provedení stavby, projektovou dokumentaci, fotodokumentaci, stavební deník a další podklady, které jsou v nařízení vlády explicitně vyjmenovány.
Výše podpory bude shodná s výší podpory u dokončených staveb. Majitelé nedokončených staveb mohou tedy rovněž získat dotaci až 2 miliony korun a další až 3 miliony formou velmi výhodného úvěru až na 30 let s úrokovou sazbou 1 %. V případě, že byla nemovitost pojištěna, bude se stejně jako u zkolaudovaných nemovitostí na bydlení započítávat do celkové škody jen sedmdesát procent pojistného plnění.
Změna nařízení zmírňuje i požadavek na bezdlužnost
Druhá změna nařízení vlády se týká odstranění požadavku, kdy žadatel o podporu nesměl být po dobu 3 let před podáním žádosti o podporu v úpadku, likvidaci nebo byl proti nim veden výkon rozhodnutí. Rozhodující bude aktuální situace žadatelů. „Standardně se jedná o prokázání dostatečné kredibility u příjemců podpory, aby bylo sníženo riziko špatného nakládání se státními prostředky, ale v souvislosti s touto nešťastnou událostí jsme se rozhodli tuto podmínku upravit tak, abychom mohli finančně podpořit co nejvíce lidí,“ dodala Klára Dostálová.