Snad každý, kdo do Prahy zavítá, směřuje nejprve na Staroměstské náměstí. Hlavním důvodem není nic jiného, než snaha co nejdříve vidět na vlastní oči „procházku“ dvanácti apoštolů. Každou hodinu se pak pod radniční věží shromažďují davy turistů. Nechtějí si nechat ujít zvonění Kostlivce, které prý smrtelníkům připomíná nevratnost jejich osudu.
A jak vlastně orloj vznikl? V roce 1410 jej zhotovil na objednávku staroměstských měšťanů Mikuláš z Kadaně a na konci 15. století jej zdokonalil mistr Hanuš z Rúže. O původní podobě orloje nemáme detailní zprávy. Prameny k jeho historii bohužel shořely koncem 2. světové války. Jeho vznik opřádá řada pověstí. Kdo ví, která z nich je pravdivá.
Nejznámější pověst určitě sepsal Alois Jirásek. Ve Starých pověstech českých vypraví o mistru Hanušovi, který prý nabídl radním města, že postaví takový orloj, o jakém se jim ani nesnilo a který bude obdivovat celý svět. A skutečně se mu to podařilo. Radní města pražského však záhy dostali strach, že mistr Hanuš vytvoří další kopie a ten pražský orloj už nebude tak výjimečný. Dali proto mistra oslepit železnými tyčemi. Hanuš však zradu pochopil, orloj rukou zastavil a na mnoho desítek let nebyl nikdo schopen hodinový stroj znovu rozhýbat.
Ale vraťme se zpět k historii. Prameny uvádějí, že na sestrojení orloje se podílel Mistr Mikuláš z Kadaně a univerzitní rektor, matematik i osobní lékař Václava IV. Jan Ondřejův zvaný Šindel. I oni dva se stali součástí další pověstí o promyšleném plánu tajného bratrstva a sestavení orloje jako časomíry zla pro účely mágů a astrologů. No jistě o legendy v Praze není nouze. A lidé mají tak rádi tajemství
Důležité je připomenout, že orloj původně vypadal jinak. Těžko si dnes představit, že byl bez apoštolů, bez Mánesova kalendária… .
Staroměstský orloj byl od svého vzniku před šesti sty lety mnohokrát opravován. Jeho „dobrá kondice“ tedy není náhodná. Nejznámější atrakce, figurky apoštolů, byly přidány až v 17. století. Pražský magistrát ho před polovinou 18. století dokonce chtěl prodat do starého železa! Jeho stav byl totiž katastrofický. Dovedete si však dnes představit Prahu bez pražského orloje? Nakonec český vlastenec a profesor Univerzity Karlovy Antonín Strnad přesvědčil magistrát o unikátnosti orloje a radní tak uvolnili potřebné peníze na jeho opravu. Rekonstrukce se orloj dočkal také po velkém požáru Staroměstské radnice na sklonku 2. světové války a naposledy v roce 2005, kdy došlo mimo jiné k restaurování soch.
Dnes je orloj nejen velikou turistickou atrakcí, ale především naší historickou chloubou. Historii orloje jsme si u výročí jeho vzniku připomněli, jak dobře ale znáte některé další zajímavosti?
Víte, kolik a které časy orloj vlastně ukazuje? A jaké jsou jeho symboly? Dokážete vyjmenovat alespoň některé z 12 apoštolů?
Co dodat. Staroměstský orloj skrývá opravdu mnohá tajemství. Můžete je však snadno objevit.