Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka předal v úterý petici Voda nad zlato, kterou podepsalo 21 981 fyzických osob, předsedkyni Petičního výboru Poslanecké sněmovny Heleně Válkové. Ta mu slíbila, že se peticí bude výbor zabývat začátkem listopadu na své schůzi. Lidé v petici důrazně žádají Parlament ČR, aby přijal ústavní zákon, jímž bude stanoveno, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vodních zdrojů a půdy, a ochranu přírodního bohatství.“
KDU-ČSL chce vodu a půdu chránit Ústavou. Voda je nenahraditelnou surovinou a život bez ní není možný. Na úrodné půdě závisí zemědělství a obživa obyvatel. „Země nám byla svěřena, jinou nemáme, chceme o ni pečovat a předat ji našim dětem a vnoučatům,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, podle kterého je zcela zásadní, abychom neoddělovali ochranu vody a půdy. „Každý člověk ví, že chránit kvalitní vodní zdroj, nelze bez dobré ochrany půdy.
„Na jižní Moravě pociťujeme sucho asi nejvíc. Jsem rád, že máme starosty, kteří si to uvědomují a systematicky budují mokřady a remízky, které zadržují vodu v krajině,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.
„Nejsem velkým příznivcem zásahů do ústavy, ale vzhledem k tomu, že chtějí povolit těžbu štěrkopísku na Uherskohradišťsku a ohrozit tak zdroj pitné vody pro až 150 tisíc lidí, tak jsem pro to, abychom upřednostnili vodu před štěrkem a tato změna v ústavě prošla,“ komentoval návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy starosta Velatic Jan Grolich.
KDU-ČSL spustila před rokem web vodanadzlato.kdu.cz, kde představila tzv. Klimatické desatero, které můžete najít zde.