Každý z nás mohl zaznamenat, že naši zemědělci - a i další zemědělci v Evropě - protestují proti čím dál masivnějšímu dovozu levnějších potravin z oblastí, kde jsou zemědělské a hygienické normy daleko méně přísné než v našich domovských zemích. Nebo tam neexistují vůbec.
Českým (a evropským) zemědělcům nyní vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny. Právě proto, že jde o nekalou konkurenci – vzhledem k absenci norem kvality pro zemědělské produkty ve všech těchto zemích.
Dovozy těchto potravin tak neohrožují pouze konkurenceschopnost našich zemědělců a potravinářů, ale i zdraví českých spotřebitelů.
Mimo Evropu se v zemědělství často používají chemikálie, které jsou u nás zakázány nebo výrazně omezeny. Pesticidy, které jsou ve vyspělých zemích považovány za nebezpečné pro zdraví lidí i životní prostředí, jsou v některých zemích třetího světa běžně používány, což může vést k vyšší kontaminaci příslušných potravin.
Podobně antibiotika a anabolika, která jsou v evropských zemích regulována, se ve výrobě masa mimo Evropu používají ve velkém, což opět může mít negativní dopady na lidské zdraví, například v podobě vzniku rezistence na antibiotika.
Čeští zemědělci varují, že tento nekontrolovaný dovoz potravin poškozuje a poškodí nejen jejich farmy a jejich celkovou existenci, ale i (nebo hlavně) zdraví občanů.
Levné potraviny na pultech tak často neodrážejí skutečné náklady na výrobu a poctivou soutěž, protože jejich producenti a dovozci ignorují jejich ekologické a zdravotní dopady. Které jsou čistě negativní.
Tento problém by měl být řešen nejen prostřednictvím přísnějších kontrol na hranicích, ale zejména posílením domácí produkce kvalitních a bezpečných potravin.
V opačném případě hrozí, že naši spotřebitelé budou ve velkém vystavováni riziku konzumace potravin, které mohou mít nevratné následky na jejich zdraví.
A zemědělství v České republice a v Evropě a bude čelit stále většímu propadu. A pomalu směřovat k zániku.