Zaprvé jde o navýšení finanční podpory českých živnostníků a podnikatelů v oblasti cestovního ruchu o jednu miliardu korun.
Jedná se o oblast, která
byla velmi silně zasažena dopady epidemie koronaviru a vládních omezujících
opatření. O oblast, kde došlo - a stále ještě dochází - k zániku
tisíců firem, živností a pracovních míst, což je jednoznačně neblahý trend,
který stát musí zastavit a zvrátit.
A musí zde českým živnostníkům a zaměstnancům silně a efektivně pomoci, je to ve veřejném zájmu! Český stát musí umožnit českým subjektům působícím v oblasti cestovního ruchu restart resp. záchranu jejich podnikání!
Podpora bydlení jek základem pro budoucnost
Zadruhé navrhuji, také o jednu miliardu korun, navýšit objem prostředků určených na podporu bydlení v rámci Státního fondu podpory investic.
Jedná se o velmi potřebný projekt půjček pracujícím manželským párům a rodinám s dětmi na pořízení si vlastního bydlení či na rekonstrukci bydlení stávajícího. O projekt potřebný i z hlediska podpory porodnosti a udržitelné stability našich sociálních systémů.
Což je v současné době, i z pohledu budoucího vývoje společnosti, opět záležitost prvořadého veřejného zájmu a je důležité, aby k těmto půjčkám měl přístup co nejširší okruh našich pracujících rodin.
Zatím zde ovšem poptávka výrazně převyšuje nabídku a vzhledem k omezenému objemu rozpočtových prostředků může tento projekt využívat jen velmi omezený počet zájemců.
Proto považujeme za nutné navýšení objemu těchto finančních prostředků – pro začátek na cca dvojnásobek současného stavu, tedy o onu jednu miliardu korun.
Ukončit plýtvání na ministerstvu zahraničí!
Prostředky na podporu českého cestovního ruchu a na bydlení
našich mladých pracujících rodin navrhuji získat (a do rozpočtu Ministerstva
pro místní rozvoj převést) z položky „Příspěvky mezinárodním organizacím a
peněžní dary vybraným institucím do zahraničí“, jejíž přínos pro český stát a pro české
občany je naprosto zanedbatelný až nulový.
V minulých letech se, jen pro ilustraci, z této části rozpočtu financovaly mj. tyto záležitosti:
- Svěřenecký fond pro Afriku - 222 468 750 Kč
- Asijsko-evropská nadace - 600 000 Kč
- Svěřenecký fond pro Kolumbii - 260 000 Kč
- Smlouva o Antarktidě - 1 200 000 Kč
- University of California - 7 500 000 Kč
- Vybudování vodního systému a kapkového zavlažování
plantáže
s organickými fíky v Bosně a Hercegovině - 492 448 Kč - Podpora oživení řemeslného lovu měkkýšů a komunitární turistiky v Ekvádoru - 443 686 Kč
- Laboratoř ochranné medicíny pro podporu ochrany filipínských zvířat ve volné přírodě – 365 000 Kč
- Instalace malé kompostovací jednotky v Mae Cahem na severu Thajska – 499 513 Kč
- Rozvoj odborných kapacit rybích farmářů v Kamerunu – 491 062 Kč
Dle nedávných zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu Ministerstvo zahraničních věcí vůbec nemá přehled o tom, s jakými mezinárodními organizacemi vlastně Česká republika aktuálně spolupracuje a ani zde neplní úkoly vyplývající z příslušných usnesení české vlády. Jde tedy o nepřijatelné plýtvání českými veřejnými penězi, které musí co nejdříve skončit.
Nejvyšší kontrolní úřad při kontrole dlouhodobého hospodaření Ministerstva zahraničních věcí opakovaně konstatoval, že u větší části plateb spadajících do této rozpočtové položky efekt pro český stát nezjistitelný a neznámý. A že se zde dlouhodobě nedaří dosáhnout plánovaných rozpočtových úspor.
Navíc zcela jednoznačně platí, že v období současné ekonomické krize a hrozivě narůstajícího deficitu státního rozpočtu není žádný relevantní důvod k tomu, abychom – opět na dluh, který budou muset splácet čeští občané – i v roce 2022 obdarovávali jakékoli zahraniční subjekty.
Mnohem podstatnější a důležitější je silná a cílená finanční podpora domácích občanů a domácích firem postižených současnou ekonomickou krizí a dopady epidemie koronaviru.