Komise na revizi směrnice o vysílání pracovníků. Ten byl představen v březnu. Členka Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu Michaela Šojdrová sdělila své výhrady osobně eurokomisařce Thyssenové a ve věci Evropskou komisi též interpelovala.
Komise v návrhu počítá s principem stejně odměny za stejnou práci v jedné zemi, což bude mít podle českého a dalších parlamentů negativní vliv na mobilitu v Evropě. Podle europoslankyně Šojdrové se jedná o zjevný protekcionismus namířený proti pracovníkům z nových členských zemí pod záminkou boje proti tzv. sociálnímu dumpingu.
Michaela Šojdrová: "Navrhovaná směrnice o vysílání pracovníků může poškodit firmy a mohla by vést i ke snižování mezd. Nejde ale jen o dopady na firmy a zaměstnance, kteří jsou vysíláni. Pokud by byl striktně uplatňován princip 'stejná mzda za stejnou práci ve stejném místě', pak by nepochybně některé menší firmy musely s prací v zahraničí brzy skončit, ale především by šlo o zásah do konkurenčního prostředí."
Stanovisko národních parlamentů postačuje na udělení tzv. žluté karty, což v praxi znamená, že Komise musí návrh znovu přehodnotit. Postoje parlamentů, zejména ze zemí střední a východní Evropy, naznačují, že návrh směrnice bude mít v Radě velké problémy a že v Evropě existuje v této otázce neshoda mezi starými a novými členskými zeměmi. V brzké době se směrnicí bude zabývat Výbor pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu, jehož je Šojdrová členkou.
"V době, kdy je mobilita pracovníku v Evropě velmi nízká - okolo 1,5 % - a kdy chceme podpořit ekonomicky růst, bychom neměli vytvářet novou legislativu, která situaci zaměstnavatelů ještě více zkomplikuje. V červnu 2016 bude ukončen implementační proces směrnice z roku 2014, která zajištuje minimální srovnatelný standard. Nový návrh Komise je tudíž zcela nadbytečný. Očekávám, že Komise bude na tuto žlutou kartu adekvátně reagovat," uzavírá Michaela Šojdrová.