„Evropa čelí problému nezaměstnanosti mladých lidí, který je v některých zemích katastrofální a přímo se dotýká i některých českých regionů. Podnikání může v této situaci představovat pro mladé lidi šanci na úspěšné a kvalitní uplatnění, ale pouze v případě, pokud budou dobře připraveni," vysvětluje europoslankyně Šojdrová.
Z dosavadních výzkumů a zkušeností vyplývá, že podnikatelem se člověk nerodí, ale že podnikatelské dovednosti se lze naučit. Tyto dovednosti se navíc mohou hodit nejen podnikatelům, ale i budoucím zaměstnancům, neboť zahrnují například kreativitu, schopnost nést riziko, zvládat neúspěch či potřebnou a často opomíjenou finanční gramotnost.
Zpráva vyzývá k tomu, aby vzdělávací systémy členských států zahrnuly tyto aspekty do výuky na všech úrovních a aby EU a Evropská komise poskytly metodickou, koordinační a finanční podporu, zejména v rámci programu Erasmus+.
„Aby byla dnešní Evropa úspěšná ve světové konkurenci, musí volit inovativní přístup, který dokáže mladým lidem rozvázat ruce a bude je motivovat k aktivitě i na ekonomickém poli. Stojíme sice v tomto ohledu na samém začátku cesty, ale je velmi důležité, že jsme si vymezili jasný směr. Věřím, že v září zprávu podpoří i plénum ve Štrasburku,“ uzavírá Šojdrová.
Materiál však nemyslí jen na studenty. Důraz klade rovněž na přípravu učitelů, možnosti neformálního vzdělávání a praktickou dimenzi, tj. učení se na bázi projektů a ve spolupráci se soukromým sektorem a podnikateli.