26.10.2010 15:48:16
Chceme jen rovné podmínky pro všechny
Řeč na 7. schůzi Poslanecké sněmovny PČR k zákonu o státní podpoře stavebního spoření.
Úmysl zákonodárce se zjevně do značné míry minul svým účelem, protože samozřejmě takto velkoryse nabízený finanční produkt velmi záhy našel obrovské množství svých klientů, v tuto chvíli je jich zhruba 4,5 mil.; česká, moravská a slezská veřejnost má tendenci spořit velmi konzervativně, to znamená, že ti, kteří jsou ochotni spořit konzervativně s nějakou jistotou a s nějakou jistotou přírůstku, nalezli naprosto ideální produkt, nabídku stavebního spoření se státním příspěvkem, aniž by snad měli v úmyslu teď nebo kdykoliv v budoucnosti tyto prostředky užívat ke zlepšení komfortu svého bydlení. Je to prostě naprosto výjimečný konzervativní produkt individuálního spoření rodinných úspor, jehož přírůstek vzhledem k riziku, které je téměř nulové, nemá konkurenci na trhu standardních finančních produktů.
Tato věc znepokojovala a znepokojuje nejenom ministry financí, ale i bankéře a všechny regulační orgány na trhu finančních produktů, protože to, o co by nám mělo jít zejména, jsou rovné podmínky pro všechny. Těžko lze dosáhnout rovných podmínek pro všechny, když jeden produkt z nějakého důvodu má naprosto bezkonkurenční veřejnou podporu, tedy naprosto bezkonkurenční podporu těch, kteří z vlastních peněz podporují jeden produkt třeba i proti svému vlastnímu zájmu.
Myslím, že to je hlavní motiv toho, proč bychom měli projednávat tento návrh zákona. Ten motiv se jmenuje rovné podmínky pro všechny. Nepřipustit tady produkt, který se může usmívat a říkat "to se nám to konkuruje, když nás daňoví poplatníci takto štědře podporují, ti všichni ostatní mají smůlu, ti takovou podporu nemají".
Základním impulsem je ovšem samozřejmě úspora veřejných rozpočtů. Dárek, který česká společnost dala tomuto produktu, má i své náklady pro veřejné rozpočty. Ten dárek lze vyčíslit podle množství smluv mezi 12 a 15 miliardami ročně, což, prosím pěkně, není malý peníz.
Pod touto motivací, s touto iniciací, snížit mandatorní náklady státního rozpočtu a srovnat rovné podmínky pro všechny, vláda České republiky navrhuje, aby pro příští rok, tedy pro rok 2011, byl státní příspěvek - tady bych chtěl velmi opravit některé - já bych prosil pana premiéra s panem Tluchořem, aby mi do toho nemluvili, já je nepřekřičím -
(Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Promiňte, pane kolego, já poprosím všechny naše kolegy ve Sněmovně, aby vám věnovali svou pozornost.)
Tento dárek, který česká společnost věnuje tomuto produktu, se pohybuje mezi 12 a 15 miliardami ročně podle množství smluv, které uzavřely stavební spořitelny se svými klienty. Z tohoto důvodu vláda České republiky navrhuje, aby pro příští rok na tento příspěvek - a tady prosím, abychom si ujasnili, že to je srážková daň na státní příspěvek - někdy v médiích čtu, že má být zdaněno stavební spoření - nebude zdaňováno žádné stavební spoření, je zdaňován pouze ten státní příspěvek. To znamená, že ti, kteří dostávají státní příspěvek, z něj zaplatí daň a pořád mají příspěvek, pořád jsou v plusu, nikdo nikoho neposílá do mínusu. Vláda navrhuje jednorázovou srážkovou daň 50 % s tím, že v následujících letech pak tento příspěvek bude snížen o 50 %. Z časových důvodů se jedná o ryze parametrickou změnu stávajícího systému, přičemž si uvědomuji, že tento velmi netypický produkt si zaslouží svoji definitivní systémovou úpravu, kterou jsem připraven do vlády předložit začátkem příštího roku - pevně doufám, že ji vláda České republiky do této Sněmovny v příštím roce předloží - kde budeme moci diskutovat o definitivním účelovém omezení tohoto produktu a také o tom, kdo všechno jej může či nemůže poskytovat, což je možná ještě důležitější.
V každém případě v zájmu - nekřičte tak do toho mobilu, pane poslanče Vidíme, já vás nepřekřičím - v každém případě v zájmu jak konsolidace veřejných rozpočtů, tak v zájmu rovných podmínek na trhu finančních produktů si dovoluji požádat o schválení tohoto návrhu zákona.
Děkuji za pozornost.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout