„Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání jsme upravili tak, aby lépe odpovídala současnosti, kdy stále více lidí chová exotické šelmy. Zároveň veřejnost oprávněně velmi bedlivě sleduje, jaká je péče o zvířata, která vystupují na veřejnosti. Důležitým bodem je také definice pojmu množírna, která dosud v legislativě chyběla. Teď budou mít inspektoři veterinární správy jasnou oporu v zákoně, která jim účinněji pomůže zasáhnout proti množírnám a lidem, kteří je provozují. Pokuta za protiprávní jednání pak může dosáhnout až půl milionu korun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Provozovatelé cirkusů a další osoby, které veřejně vystupují s některými druhy šelem (všechny druhy velkých koček, puma americká, rys, gepard, všechny druhy medvědovitých a hyenovitých šelem, vlk obecný a pes hyenový) budou muset získat licenci od Státní veterinární správy. Povolení bude platné maximálně 5 let, pak bude nutné požádat o něj znovu. Za porušení podmínek nebo za týrání zvířat bude následovat okamžité odebrání licence a zákaz vystupování.
Je zcela zakázána drezura nově narozených slonů a delfínů. Už od roku 2004 se nesmí drezírovat nově narození primáti, ploutvonožci, někteří kytovci, nosorožci, hroši a žirafy.
Pokud se obec bude muset postarat o zvířata, protože majitel toho není schopen například kvůli náhlé hospitalizaci a účelně vynaložené náklady budou vyšší než 30 tisíc korun nebo v případech, kdy jsou týraná zvířata umístěna do náhradní péče a náklady přesahují 200 tisíc, může obec s rozšířenou působností požádat Ministerstvo zemědělství o jejich úhradu.
Nově se zavádí, co to je množírna. Dle zákona je to chov psů nebo koček, včetně jejich rozmnožování, v zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby a to i v případech, kdy není hlavním cílem činnosti chovatele rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku. Chovat nebo rozmnožovat psy nebo kočky v množírně je zakázáno. Za porušení bude hrozit pokuta až do 500 tisíc korun.
Chovatelé šelem v zájmových chovech budou muset absolvovat speciální kurz. Již nyní platí, že chovatel velkých šelem v zájmovém chovu musí mít povolení Krajské veterinární správy (platné na 3 roky), její inspektoři chov kontrolují.
Novela navrhuje zákaz prodeje psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.
Budou zakázány takzvané „kontaktní zoo“ a mazlící koutky. Například už nebude možné odebírat vybrané druhy šelem a lidoopy od matky a jejich umělé dokrmování. Zákon zároveň nepovoluje venčení šelem na veřejnosti.
Sdružení a podnikatelé, kteří se zabývají chovem zvířat a mají tři a více fen, budou vést evidenční list vrhu štěňat. Při darování nebo prodeji štěněte mladšího než půl roku ho budou muset předat novému majiteli spolu s informací o dosavadním způsobu krmení štěněte a popisem péče o něj.
Podle předpokladů začne novela zákona na ochranu zvířat proti týrání platit v prvním čtvrtletí roku 2020.