Potraviny, které nyní školy neodebírají, mohou poskytnout potravinovým bankám. Zachrání se tak značné množství ovoce a mléčných výrobků.
„Chci ocenit práci zaměstnanců potravinových bank a dobrovolníky, kteří pracují i v těchto složitých dnech s obrovským nasazením. Díky tomu se daří zachránit velké množství potravin, které pomohou nejohroženějším skupinám, především seniorům a rodičům samoživitelům,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Stejně jako v jarních měsících budou moci schválené subjekty dodávat do potravinových bank čerstvé produkty a rychle se kazící výrobky objednané nebo vyrobené do 13. 10. 2020 včetně, s dobou spotřeby do 1. 11. 2020 včetně. Toto opatření má za cíl snížit výrobcům ztráty a zachránit rychloobrátkové zboží v hodnotě zhruba 12 milionů korun, což představuje zhruba 413 tisíc kusů ovoce a zeleniny a 755 tisíc kusů mléčných výrobků.
Žadatelé, kteří chtějí do potravinových bank dodávat, musí kontaktovat ředitelku České federace potravinových bank, aby se domluvili na konkrétním způsobu předání. Pracovníci potravinové banky potvrdí všem dodavatelům, co a v jakém množství převzali.
MZe pomáhá potravinovým bankám od roku 2016 a bude jim pomáhat i nadále, dokud se nenajde vhodnější systémové řešení, aby tato pomoc nebyla pouze na tomto ministerstvu. Loni MZe potravinové banky podpořilo více než 116 miliony korun, což je o téměř 76 milionů více než v roce 2018. Od počátku podpory vyplatilo MZe potravinovým bankám přes 209 milionů korun. Cílem je přispět ke snížení plýtvání potravinami, předejít vzniku potravinového odpadu, a zároveň tak podpořit distribuci potravin lidem na hranici hmotné nouze, kteří nemají přístup k základním potravinám.