Protipovodňová opatření ve čtvrté etapě budou zahrnovat budování nových retenčních prostorů, úpravy existujících vodních nádrží, opatření k rozlivům povodní, zvyšování kapacity koryt, výstavbu ochranných hrází i zajištění projektové dokumentace významných akcí.
„Plánujeme vybudovat například poldr Kutřín na vodním toku Krounka v povodí Labe s předpokládanými náklady téměř půl miliardy korun, dílčí opatření v povodí horního toku řeky Opavy za přibližně 1 miliardu nebo protipovodňové opatření v Hranicích na Moravě a Husinci či rekonstrukci vodního díla Jezeří,“ řekl ministr Miroslav Toman.
O podporu mohou žádat obce a správci vodních toků, tedy státní podniky Povodí a Lesy ČR. Výše dotace se bude pohybovat mezi 70 až 95 % stavebních nebo projektových nákladů.
Projekty protipovodňové ochrany se zabývají všemi aspekty zvládání povodňových situací v povodích a navrhují vhodné kombinace technických opatření na vodních tocích a přírodě blízkých opatření. S ohledem na aktuální klimatické změny a extrémní počasí povedou plánovaná opatření také ke zlepšení vodního režimu v krajině.
V probíhající třetí etapě programu prevence před povodněmi Ministerstvo zemědělství poskytne 1,6 miliardy korun a předpokládá, že v závěru etapy částka dosáhne téměř 3 miliardy korun. Tato etapa je přednostně zaměřena na opatření zajišťující retenci – zadržení vody v poldrech a vodních nádržích a současně také na nezbytná opatření podél vodních toků. Mezi významné akce patří například vybudování suché nádrže Jelení, zvýšení retence vodního díla Šance nebo zvýšení kapacity koryta řeky Moravy v Olomouci.