Ing. Ondřej Prokop

  • ANO 2011
  • Praha 11
  • územní plánování
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.10.2020 15:14:29

Týdenní report z Jižního Města (19. - 25. 10. 2020)

Týdenní report z Jižního Města (19. - 25. 10. 2020)

Milí sousedé, bohužel svět kolem nás se v uplynulém týdnu zase uzavřel podobně jako na jaře. Není to jednoduchá doba a na všechny z nás to doléhá. Jsem ale přesvědčen, že když budeme držet spolu, tak to i tentokrát zvládneme. Vydržíme to.

Jen to nevzdávat.

My s přítelkyní o víkendu respektujeme vládní doporučení a jsme v přírodě, daleko od cizích lidí. Úplná samota, krásné počasí, podzimní barvy. Je to příjemná změna alespoň na ty necelé dva dny… U nás na radnici se přes týden vůbec nic nezastavilo. Za minulý týden se toho stalo zase spousta.

V pondělí jsme měli na poradě vedení 30 bodů k projednání a přes 60 tisků na Radě městské části. Podstatné, co jsme projednali, bylo třeba zimní kluziště na Jižním Městě, které se v minulých letech stalo už celkem tradicí. Také letos jej kolega radní pro sport Jan Stárek připravuje a pokud to epidemiologický situace dovolí, v zimě se zase na Jižňáku bude bruslit.

Taky jsme řešili vícepráce na přístavbě nového křídla ZŠ Květnového vítězství (Starochodovská škola), především tedy vícepráci za podlahové topení za více než půl milionu korun. Ukázalo se, že vícepráce je zaviněna projektantem, který udělal chybu ve výkazu výměr, podle kterého stavební firma nacenila rozpočet. Byli jsme postaveni před rozhodnutí nedodělat část vytápění nebo rozpočet stavby navýšit o půl milionu.

Samozřejmě, že práce necháme dodělat, ale současně budeme chtít od projektanta slevu na dodávku jeho díla. Jak už jsem vám psal v minulosti, většina investičních akcí, které jsem zdědil po předchozích garniturách měla značně chybové projekty. Řešení slev za vady v projektu na naší městské části v minulosti nebylo příliš zvykem. My to děláme jinak. Na jednu stranu se snažíme vytvořit takové podmínky, aby naši dodavatelé byli slušně zaplaceni a nemuseli šetřit na nepravých místech, na stranu druhou vyžadujeme opravdu přísně maximální kvalitu dodaného díla. A to jak v projektové přípravě, tak i v realizaci.

Za mé dvouleté působení na majetku jsme vytvořili černý list dodavatelů, kteří v minulosti dodali nekvalitní dílo nebo nejednali s naší městskou částí fér. Ty už prostě nepoptáváme a nebudeme s nimi spolupracovat. Vzhledem k tomu, že přístavba školy stejně tak jako rekonstrukce ubytovny Sandra je pod permanetním drobnohledem a kontrolou opozice, věřím, že i tento postup ocení.

S kolegy jsme taky projednali výběrové řízení na ředitele Jihoměstské sociální. Současný ředitel odchází do penze a hledáme za něj náhradu. Výběrové řízení je zcela otevřené a ve výběrové komisi usednou zástupci společnosti, radnice i úřadu. V komentářích vám sdílím odkaz na inzerát a tak, pokud o někom, kdo by naši akciovku mohl vést, znáte, dejte mu prosím vědět, ať se přihlásí!

Na Radě jsme projednali (ne)výměnu záložních diesel agregátorů na Sandře. O těch jsem vám psal v minulém reportu. Máme buď možnost tam nechat zhruba 40 let staré agregáty, nebo je vyměnit v rámci rekonstrukce za nové. Ty staré sice fungují, ale protože pohánějí únikové požární výtahy a požární bezpečnostní systémy ve výškové budově, já nechci sám rozhodnout, zda je nechat nebo vyměnit. Protože si nejsem osobně jistý, zda je měnit nebo ne, chtěl jsem, aby rozhodla Rada. Někteří kolegové v radě sice chtějí šetřit a agregáty měnit za nové nechtějí, nicméně odpovědnost za případné budoucí neštěstí v případě, že tam necháme ty staré a nedejbože se něco stane, nést nechtějí. Takže rada nerozhodla a zaúkolovala mě objednat ještě jeden (už 3. posudek). To jen, abyste, moji milí sousedé, věděli, jak jsou tu některá rozhodování strašně složitá, nepružná a neefektivní.

Taky jsme na Radě schválili další kroky ke změně energetické náročnosti přístavby ZŠ Květnového vítězství (Starochodovská škola).

Dále jsme vyměnili některé lidi v komisích a doplnili ty komise, kde někteří členové chyběli. Na závěr jsme ještě finálně schválili výběrové řízení na pohotovost na Jižním Městě. K tomu dávám samostatnou zprávu do odkazů v komentářích, ať to tady zbytečně nenatahuju.

Úterý jsem začal poradou s mými dvěma odbory a pak plynule přešel na Jihoměstskou majetkovou. Řešíme kromě probíhajících a připravovaných investičních akcí primárně teď zase problémy s koronavirem. Uzavírání ekonomiky způsobuje škody podnikatelům ale i celé řadě občanů, kteří nemají na řádné plnění svých závazků městské části. Nám tím vznikají výpadky v rozpočtu. Už po jarní vlně byly rány obrovské, tato podzimní vlna bude opravdu zlá. Jak pro naše podnikatele, tak pro naši městskou kasu. Taky proto pan starosta svolal pracovní skupinu pro řešení následků koronavirové epidemie, ale o tom až později.

Odpoledne jsem pak pracoval u sebe v kanceláři a plnil úkoly z porady a rady.

Ve středu byla pracovní skupina na následky koronaviru, kterou svolal pan starosta. Naše pracovní skupiny se opět začnou pravidelně scházet v souvislosti s aktuálně probíhající druhou vlnou, nouzovým stavem a uzavíráním ekonomiky.

Taky jsem vám napsal mé už 15. pravidelné bytové okénko. Týkalo se komentáře aktuálně probíhajícího výběrového řízení na nákup opuštěných hotelů a ubytoven, které připravili Piráti na magistrátu. V brzké době mě díky tomu čekají nové pracovní povinnosti. Vedení města Prahy totiž připravuje nákup několika nemovitostí, které má v úmyslu přestavět na bytové domy🏠. Mým úkolem bude na průběh tohoto projektu v rámci příslušné komise dohlížet.

Rozšiřování fondu městských bytů prostřednictvím odkupu celých budov je bezesporu žádoucí.👍 Mám ale za to, že tento způsob by měl přijít na řadu až poté, co město uvede do obyvatelného stavu bytové domy a další vhodné nemovitosti, které už má ve svém vlastnictví.

Jedním z takových objektů je bývalý Hotel Opatov na Jižním Městě. Stavba, která už přes deset let chátrá, by po úpravě na městský nájemní dům poskytla bydlení pro více než 200 rodin hasičů, učitelů a dalších potřebných profesí, ale byla by také významným zdrojem městského rozpočtu – na nájemném by Praha vybrala minimálně 10-20 milionů korun ročně. A třebaže zhotovitele rekonstrukce město vybralo už v březnu, se stavebními pracemi se dosud ani nezačalo. Na posledním Zastupitelstvu Prahy o tom navíc radní nechtěli vůbec mluvit👎.

Za situace, kdy takových kostlivců ve skříni máme hned několik, se mi investice do dalších budov ve špatném až dezolátním stavu opravdu nejeví jako dobrý nápad. Co myslíte vy❓

Napište mi prosím svůj názor do komentářů 👇👇👇pod příspěvek.

Pak jsem se distančně zúčastnil konference IPR na téma Spolkového bydlení. Bylo to mimořádně zajímavé. Koncept vychází z německého modelu tzv. Baugruppe. Jsem hrozně rád za jakoukoliv iniciativu, která povede k rozšiřování dostupného bydlení v Praze. Nacházíme se ve vleklé a hluboké krizi bydlení a neexistuje z ní pouze jedna cesta ven. Taky proto se snažím pomáhat paní radní Hana Kordová Marvanová s rozjezdem projektu dostupného družstevního bydlení a vítám i druhý projekt Spolkové bydlení. Přednáška je zaznamenaná na internetu a dávám vám na ní odkaz do komentářů. Je to hodně zajímavé a osobně tento princip budu v obecné rovině podporovat, stejně jako podporuji družstevní výstavbu.

Večer pak proběhl finanční výbor, který projednal Sandru, Jihoměstskou nebo třeba i Arénu ledových sportů. Na žádost senátora Kosa jsem připravil podrobnou prezentaci k mé největší investiční akci, rekonstrukci ubytovny Sandra. Shrnula minulost, současnost a popsala budoucnost tohoto projektu. K prezentaci se vedla asi hodinová konstruktivní diskuse, kde jsme si dovyjasnili spoustu dalších otázek. Složitější situace je v projektu stavby Arény ledových sportů, který už řadu měsíců leží na mrtvém bodě. Kolega Martin Sedeke, který má za radu projekt na starosti, vysvětlil zástupcům opozice na finančním výboru aktuální stav. Tedy, že stále nebyly naplněny ze strany druhého společníka všechny podmínky, ke kterým se zavázal, a že stále probíhají jednání. Štve mě to.. Je to už víc než rok, co jsme do projektu vstoupili. Myslel jsem si tehdy naivně, že možná už tuto zimu se bude dát bruslit a teď to vypadá, že pokud vůbec tak to bude spíše až v zimě za 2 roky.

Ve čtvrtek jsme měli jednání s kolegy z Rady se zástupci společnosti Arkalycká. Jde o jednoho z významných vlastníků přímo sousedících s dnes již prakticky naší Pochozí zónou na Hájích. Je to ta firma, která letos otevřela Obchodní centrum Háje, kde je třeba Albert nebo McDonald. Diskutovali jsme naše záměry s objektem a jak si vzájemně můžeme pomoci. Zástupci firmy nás také informovali o dalších plánech na rozvoj a rozšíření jejich obchodního centra. Konečně jsme na pokraji velkých změn u stanice Háje. Těším se, až vám budu moct naše společné plány podrobně představit. Krátkou informaci k aktuálnímu stavu a vývoji objektu pochozí zóna Háje najdete i v novém Klíči, který vyjde během příštích dní.

Odpoledne proběhla ještě mimořádná rada Prahy 11, kde jsme schválili zdarma výpůjčku pro umístění stanu na testy COVID-19. Během zhruba dvou týdnů tedy budeme mít na Jižním Městě vlastní odběrové místo a nebude tedy nutné pro naše občany cestovat dál do Prahy. Odběrné místo bude umístěno na kraji parkoviště u bazénu a hal VS11 a mělo by fungovat formou “drive-tru”, tedy odběr vzorku proběhne přímo z auta. O podrobnostech umístění, fungování a otevření tohoto odběrného místa vás budeme včas informovat. Do té doby můžete využít chytrou aplikaci Prahy se seznamem všech míst: https://covid.praha.eu/.

V pátek jsme měli poradu na Jihoměstské majetkové na změnu smluv mezi městem a touto naší servisní organizací. Původní smlouva je platná od roku 2007 a dnes má už neuvěřitelných 14 dodatků. Některé dodatky upravují nebo ruší ustanovení v předchozích dodatcích, tím se ve znění smlouvy dnes prakticky nedá vyznat. Proto připravujeme úplně novou smlouvu, která umožní transparentnější ale hlavně pružnější fungování mezi úřadem a Jihoměstskou. Skončí tím nekonečné dohady na finančním a kontrolním výboru a taky na zastupitelstvu ohledně toho, zda se v té či oné věci postupuje správně.

Po této schůzce jsme dali s naším mediálním oddělením dohromady seznam restaurací, které nepřestaly na Jižňáku vařit a které dál vydávají přes okénko. Seznam najdete znovu odkaz v komentářích pod článkem.

Pak jsme s kolegy připravili ještě souhrnný článek o našich třech obchodních centrech Chodov, Opatov a Háje, kde je stále většina obchodů otevřených. Hodně jste se mě na to ptali, tak opět máte ode mě připraven přehled. Zase dávám odkaz do komentářů pod článkem.

Prosím pokud to jen trošku půjde, pomozte našim lokálním restauratérům a podnikatelům v této těžké době! Krize na ně doléhá ještě více než na jaře. Bohužel jaro a pak slabé léto jim většině vyčerpalo všechny úspory a dnes už nemají z čeho fungovat.

Pak jsem se už standardně věnoval vám. Prošel jsem si všechny vaše komentáře, zprávy, e-maily a dopisy. Tenhle týden jste toho na mě poslali tolik, že mi to zabralo celý zbytek dne. Nejvíc jste mi psali ohledně opatření, kde si můžete objednat jídlo nebo jaké obchody jsou otevřené a jaké zavřené. Proto jsem to s kolegy přehledně sepsal a odkaz najdete níže v komentářích.

Tak jo, milí sousedé, to by bylo pro tentokrát zase všechno. Děkuji vám všem, kteří jste můj report dočetli až sem. Dopřejte si po zbytek víkendu co nejvíce klidu a pohody a přeji vám také co nejklidnější celý týden. Dávejte na sebe prosím hlavně pozor a dodržujte hygienická opatření - rozestupy, roušky i mytí rukou. Společně celou situaci zvládneme.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama