Ing. Patrik Nacher

  • ANO 2011
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,42. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.06.2024 11:17:00

Předvolební fakta k evropské klimatické politice

Předvolební fakta k evropské klimatické politice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k závaznosti dohody Green Deal a následných směrnic a nařízení

 Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal, EGD), ve veřejném prostoru nejčastěji nazývaná jako „Green Deal”, představuje právně nezávazný dokument s obecně formulovanými tezemi. Jakýkoliv jiný závěr (ať už médií či politiků), který tuto skutečnost zpochybňuje či dezinterpretuje, vychází zásadně z neznalosti či nepochopení principiálního fungování EU (což zkrátka opravdu není za jeden večer jednoduše nastudovatelná materie) jako takové.

Právní závazností disponují až následné směrnice a nařízení. Mezi nimi dominuje balíček legislativních návrhů (upravující stávající směrnice či nařízení a přinášející návrhy nové) známý pod označením „Fit for 55”, jehož cílem je snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 oproti roku 1990.

Je třeba uvést, že většina legislativních návrhů tohoto balíčku - pro ČR mnohdy krajně nevýhodných (například včetně reformy systému obchodování s emisními povolenkami, jejímž důsledkem bude mimo jiné další růst cen energií a klesání konkurenceschopnosti českých firem v zahraničí) byla dojednána a schválena za českého předsednictví Radě EU pod vedením českého premiéra Petra Fialy.

Po vypuknutí rusko-ukrajinské války představila Evropská komise (rovněž právně nezávazný) plán REPowerEU, který navrhoval vznik nové právně závazné legislativy a úpravu legislativy stávající - především v oblasti obnovitelných zdrojů energie a navýšení cílů souvisejícími s OZE. Mimochodem - česká vláda rozhodla o návratu poplatků za OZE od ledna 2024, třeba v Německu, Finsku a dalších zemích EU se zelené poplatky už neplatí vůbec. Negativní vliv na peněženky spotřebitelů či konkurenceschopnost českých firem v zahraničí je i zde neoddiskutovatelný.

Jakkoliv nelze zpochybňovat potřebu snižování emisí, je naprosto nezbytné k těmto snahám přistupovat s maximální možnou mírou racionality. Tento přístup by měl praktikovat každý státník, který reprezentuje svoji zemi a její občany. Na prvním místě nemůže být snaha se za každou cenu zavděčit „našim západním vzorům”, nýbrž úsilí o zajištění takových podmínek, které budou v první řadě co nejvýhodnější pro české občany a firmy.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama