závislost na Číně
Poslední dobou se mluví o tom, jak je nutné se zbavit závislosti na ruských surovinách. Ale co závislost nás a EU na Číně? Vždyť skoro vše je z Číny, a když se něco v Číně stane, je to vážný problém pro ekonomiku i u nás – jako třeba v době covidové. Co uděláte s touto závislostí? A nehrozí, že obecně se teď každý bude snažit být nezávislý a kooperační vztahy i třeba uvnitř EU budou slábnout?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
děkuji za dotaz. Jsme malá země, která vždy bude závislá na větších hegemonech. My bychom měli dělat všechny kroky k tomu, aby náš stát byl potravinově a energeticky soběstačný. Když se podívám do devadesátých let, kdy jsme řadu podniků prodali nebo se zrušila právě ve vztahu k EU, tak zde najdeme odpověď. Já jsem euroskeptik a vidím to trochu jinak než Vy. Na Číně je bohužel závislý celý svět. Na Rusku jsme my závislí z hlediska plynu. Najednou zde na sebe naráží spousta plánů a vizí. Není možné splnit green deal a jiné vzletné plány. Válka možná nyní ukazuje jiný úhel pohledu na tyto věci.
Patrik Nacher