ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,95. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.04.2010 17:09:43

Proč odprodávat akcie ČEZ?

Proč odprodávat akcie ČEZ?

Stanovisko KSČM k dalšímu odprodeji akcií elektrárenské společnosti ČEZ.

V nedělní debatě moderátora České televize Václava Moravce opět ukázali lídři ODS a ČSSD, že je zapotřebí privatizovat, privatizovat a privatizovat. Trochu přeháním u předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, protože se vlastně k privatizaci majetku státu tolik nehlásil, ale vyjádřil potěšení nad vyhlášením Petra Nečase, že je zapotřebí odprodat další podíl státu v ČEZ a peníze použít na reformu penzí připravovanou v duchu ODS – privatizovat, privatizovat. Vždyť dle ODS soukromý kapitál je jediný prospěšný pro naši společnost, jedině soukromý kapitál zajišťuje prosperitu. Jak je prospěšný a prosperující soukromý kapitál jako nosný pilíř důchodového systému ukázala např. kauza ENRON v USA a zajisté by bylo možné vyjmenovávat další příklady s fatálním dopadem na pojištěnce v důchodovém systému, ale se stejně negativním dopadem na ekonomiku státu, jako např. finanční a následně celosvětová hospodářská krize vyvolaná spekulativním soukromým finančním kapitálem v USA.

Nyní k odprodeji zatím navrhovaných cca 15% akcií ČEZ. Stát sice získá několik miliard korun jednorázově do Státního rozpočtu (připravované privatizace důchodového fondu dle ODS), ale na druhé straně o to méně získá každoročně do rozpočtu z dividend ČEZ, současně ale oslabí svoji pozici většinového akcionáře, a tím i možnost přímého ovlivňování cenové politiky a energetické bezpečnosti v oblasti elektroenergetiky.

KSČM nesouhlasila s kroky v elektroenergetice, které umožnily vznik energetické burzy a byly přímým důsledkem růstu ceny elektrické energie pro konečného spotřebitele. Hlavním důvodem růstu ceny silové elektrické energie je nedostatek kapacit v okolních státech a z toho důvodu raketový růst ceny silové elektrické energie. Poslanci KSČM na tento problém upozorňovali ještě při projednávání novely energetického zákona, který ale proti vůli KSČM prosadili v minulém volebním období právě společně ODS a ČSSD. Skutečná cena pro konečného spotřebitele se z uvedeného důvodu neodvíjí od oprávněných nákladů, ale od situace na středoevropském trhu, a ta je, jak jsem již uvedl, z hlediska ceny pro konečného spotřebitele nepříznivá. K této situaci přispěla i novela zákona, která podporuje rozvoj alternativních způsobů výroby elektrické, ale i tepelné energie. Nejvíce se vymkla z regulace právě výroba el. energie z fotovoltaiky. Právě proto, že byla stanovena vysoká podpora výkupu takto vyrobené elektrické energie, vznikaly fotovoltaické elektrárny jako houby po dešti, ale vláda nedokázala včas reagovat na to, že takto podporovaná výroba a podnikání s vysokou a zaručenou dotací ceny (přestože dochází k razantnímu snižování výrobních nákladů na komponenty fotovoltaiky) prakticky může způsobit kolaps elektroenergetické sítě, ale i další zvyšování ceny elektrické energie pro konečného spotřebitele.

Co říci závěrem – KSČM vzkazuje ostatním politickým stranám – nesouhlasíme s dalším oslabováním pozice státu v ČEZ a odprodejem balíku akcií ČEZ, nesouhlasíme s připravovanou privatizací důchodového systému, chceme, aby důchodový systém garantoval stát, aby energetickou bezpečnost a cenovou politiku neovlivňoval pokřivený trh ve středoevropském prostoru, ale aby se cena pro konečného spotřebitele odvíjela od oprávněných a minimalizovaných nákladů pod důslednou kontrolou ERÚ.

Pavel Hojda, stínový ministr KSČM pro resort průmyslu a dopravy
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama