Ono se v dnešní době není ani čemu divit. U nás totiž činí minimální mzda, tedy ochrana před chudobou, 50,6 Kč za hodinu, což je jedna z nejnižších v celé unii. Nedávné zvýšení o 500 Kč nás posunulo pouze před Estonsko. Němci si drtivou většinou právě odklepli minimální mzdu 230 Kč za hodinu, kde z 601 poslanců bylo pouze 5 proti a 61 se zdrželo. "Těžce pracující, levní a nechránění", to byla v Německu realita za časů, kdy minimální mzda nebyla stanovena. V ČR tato situace přetrvává i se stanovenou minimální mzdou. Zákoník práce je často porušován křížem krážem nebo zaměstnavateli naprosto ignorován. Přesčasy se berou jako loajalita k firmě a často nejsou propláceny. Zaměstnanci ze strachu na tyto podmínky přistupují a raději nevyužívají ani ze zákona stanovené přestávky. Důvody, že navýšení minimální mzdy vytěsní pracovní místa, jsou pravdivé jen do určité míry a nebyly prokázány. Minimální mzda by měla pokrýt životní potřeby, a to se v ČR často neděje. Pokud je poměr minimální a průměrné mzdy, která je kolem 25 000 Kč a na kterou většina občanů ani nedosáhne, jen asi 30%, tak to už je opravdu na zamyšlení.
Pavel Janeček, KSČM
04.07.2014 16:11:12
Strach o práci a věčné starosti
Neustálý strach ze ztráty zaměstnání, řešení pracovních starostí ve svém volném čase a naprostá únava, málo času na svoji rodinu, i tak vnímá třetina ekonomicky aktivních Čechů svoji pracovní angažovanost.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout