„Jsme tu, protože chceme učinit potřebné kroky, které povedou ke zlepšení stavu životního prostředí a ochraně naší krajiny. V dosavadní politice hrály ekonomické faktory primární roli. Dle mého názoru je dnes, v době ekonomického blahobytu, vhodná chvíle, aby byly zohledňovány ekologické následky politických rozhodnutí,“ říká náměstek primátora Hl. města Prahy Petr Hlubuček.
Hnutí STAN považuje za prioritu stav krajiny a životního prostředí v České republice. Součástí takové politiky je boj obcí a měst proti erozi půdy, proti suchu, proti znečišťování podzemních vod, vysazování stromů, stavba nové rybníky a podobně.
„Několikrát jsme vyzývali vládu České republiky, aby tato témata nebrala na lehkou váhu. Avšak nebyli jsme vyslyšeni. Podařilo se nám však prosadit řadu ekologických kroků ve městech, kde působíme. Praha pod našim vedením připravila Adaptační strategii na změnu klimatu a Územní energetickou koncepci. Navíc teď připravuje Akční plán pro udržitelnou energii a klima. Všechny tyto strategické dokumenty obsahují řadu konkrétních opatření, která pomáhají zlepšit životní prostředí v Praze. Kéž by se od nás takto inspirovala i česká vláda,“ pokračuje Hlubuček.
Rozhodl jsem se proto, že v červnu na zasedání zastupitelstva Hlavního města Prahy navrhnu, aby Praha po vzoru dalších západních metropolí vyhlásila stav klimatické nouze, tedy aby se Praha zavázala k řadě konkrétních opatření, které povedou ke snížení emisí CO2, které se na území Prahy vyprodukují. Věřím, že se tak stane inspirací pro ostatní města nejen v České republice,“ dodal Hlubuček.
Stav klimatické nouze vyhlásily počátkem května regionální parlamenty ve Skotsku a Walesu, v Británii se připojují jednotlivá města, například Londýn nebo Bristol a další místní zastupitelstva. Jasná definice tohoto pojmu neexistuje, stejně jako ani nepanuje konsenzus ohledně rychlosti a rozsahu potřebných změn. Praha definuje konkrétní opatření v řádu týdnů.