Premiér potvrdil, že vláda má připraven rámec pro takovou spolupráci, jakmile o ni zažádá krajská koordinátorka pro intenzivní péči. Jeho slova potvrdil i ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Karlovarský kraj v té souvislosti dnes také obeslal vedení příhraničních bavorských okresů, aby je informoval o situaci a požádal o stanovisko, zda by bylo možné na přeshraničních transportech pacientů s COVID-19 spolupracovat. „Jsem přesvědčen, že je možná dohoda o sdílení lůžkové kapacity velmi aktuální. Pravidelně se organizují četné převozy z nemocnic v kraji, nejvíce z té chebské, jde o zhruba 10 – 20 pacientů denně, kteří se odvážejí do nemocnic v Jihlavě, Mostu nebo v Teplicích. Zároveň mi Rada kraje uložila situaci dále řešit, včetně toho, abych se spojil s bavorskými protějšky a získal informace o dostupné lůžkové kapacitě. Dostávám také kontinuální žádosti z regionu o aktivaci této spolupráce od občanů i od zástupců měst, vznikly různé petice k tomuto tématu. Stejně tak registruji vyjádření německých politiků, že na poskytnutí takové pomoci jsou připraveni. Uvědomujeme si, že to není nástroj k vyřešení situace, ale jedna z možností, které bychom měli využít souběžně s mezikrajským transportem v ČR,“ vysvětlil hejtman Petr Kulhánek s tím, že komunikace s příhraničními nemocnicemi začne, jakmile kraj obdrží reakci z bavorské strany.
V uplynulých dnech uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, že přeshraniční pomoc bude aktivována při dosažení 90 procent naplněnosti národní kapacity lůžkové intenzivní péče, což je hranice, ke které se v současnosti kapacita přibližuje. Situace v SRN sice také není jednoduchá a země pokračuje ve vyhlášeném lockdownu až do 7. března. Přesto je v bavorském příhraničí nižší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, než tomu bylo v minulých týdnech v okrese Cheb.