Rekordní zájem o jedenáct nových bytů, které vznikly v atraktivní lokalitě Starého Bohumína přestavbou ze dvou zchátralých pečovatelských domů, zaznamenala v posledních dnech místní radnice. Nabídla je v licitaci za vyvolávací cenu 60 korun za metr čtvereční, ve finále se průměr vyšplhal na 138 korun.
Kompletní přestavba dvou objektů za třicet milionů korun dala vzniknout atypickému bydlení od 1+1 až po 3+1 v historické části města. Už první ze dvou termínů licitace v domě ve Slezské ulici s číslem popisným 348 naznačil, že o pronájem bytů bude ze strany veřejnosti nebývalý zájem. „Účast dosáhla téměř stovky lidí. Licitace se z důvodů mimořádných vládních opatření konají v největší zasedací místnosti městského úřadu, na chodbách ale bylo těsno. Kromě garsoniéry se všechny byty vylicitovaly za částku převyšující 125 korun za metr čtvereční,“ potvrdila vedoucí odboru správy domů bohumínské radnice Kateřina Pálková. Jak dodala, stejná situace se opakovala i u druhého termínu, kdy se nabízely byty v domě s číslem popisným 19. „V tomto případě nešly částky pod 137 korun, dokonce jsme zaznamenali rekord v historii všech našich dražeb, konkrétně 168 korun,“ doplnila Pálková. Osm z jedenácti bytů se podařilo vylicitovat lidem s trvalým bydlištěm v Bohumíně, tři jsou přespolní.
Vysoká účast i nadstandardní ceny, které lidé za pronájem nabízeli, podle vedení města dokazují, že rozhodnutí opravit zdevastované domy z vlastního rozpočtu bylo smysluplné. „Oba objekty se nachází v památkové zóně Starého Bohumína, který patří k nejkrásnějším částem celého města. Hrozilo, že by je získal soukromý vlastník a bez znatelných úprav z nich udělal ubytovny. A všichni víme, jak to v okolí ubytoven vypadá. Celá lokalita by se tím znehodnotila a starousedlíci by měli po klidném bydlení,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Nadprůměrné ceny vylicitovaného nájemného odrážejí aktuální poptávku lidí po bydlení v příjemné lokalitě, novém či kompletně zrekonstruovaném bytě a především bez nutnosti čerpat hypotéku na nákup vlastní nemovitosti. Ceny za nájem totiž letos nerostou oproti prodejům tak rychle. „Vlastní bydlení se mnoha lidem stále více vzdaluje. Byty na realitním trhu napříč celou republikou enormně zdražují. Optikou člověka, který nemá dostatek finančních prostředků na koupi, je forma nájemního bydlení v novostavbě ideální variantou. Mohlo by se zdát, že průměrná vylicitovaná cena 138 korun za naše nové byty je vysoká. Když však přihlédneme k tomu, že například v Ostravě se komerční pronájmy bytů pohybují okolo 180 korun za metr čtvereční, a to zdaleka nejde o nové byty, tak jde o stále velmi slušnou částku. A ze Starého Bohumína je to autem do Ostravy po dálnici deset patnáct minut,“ konstatoval Vícha.
Město Bohumín je vlastníkem zhruba 4 300 bytů, každý měsíc nabízí k pronájmu desítky těch, které se uvolnily. Každý z nich projde před licitací rekonstrukcí, vyvolávací cena začíná na 60 korunách za metr čtvereční. Výsledná částka pak záleží na lokalitě a také velikosti bytu. „Za poslední rok jsme zaznamenali nejvyšší průměrné částky u licitací větších bytů, a to okolo sto korun. Naopak garsonku lze pořídit v průměru za 65 korun za metr čtvereční,“ popsala Pálková s tím, že řada menších bytů se v poslední době vydražila za vyvolávací cenu. Licitovat přitom mohou nejen Bohumíňáci, ale i obyvatelé z jiných měst a obcí, pokud mají minimálně rok zaměstnání a radnici nic nedluží.