Navíc například od června společnost Pražská plynárenská zdraží plyn znovu, průměrně o 39 procent. Zdražuje ale i většina dalších dodavatelů. Ten, kdo neměl fixaci, tak příznivé ceny nenajde nikde. Běžné domácnosti žijící v bytě, které plyn používají i k vytápění, mohou nyní ročně platit i více než 40 tisíc korun. Loni to přitom při běžné spotřebě bylo kolem 20 tisíc korun. Pokud bydlí v domě, dostává se částka až nad 50 tisíc za rok, říká analytik společnosti ENAS Vladimír Štěpán pro Echo24.
„Cena plynu na burze se nyní prakticky ustálila na 25 korun, když k tomu připočteme DPH a poplatky za distribuci, jsme na 40 korunách za m3,“ vypočítává Štěpán.
Zásadní problém je v tom, že Česká republika nakupuje silně předražený plyn na burze, navíc prostřednictvím překupníků, namísto toho, aby měla zajištěné přímé dvoustranné dlouhodobé kontrakty s přímým producentem a dodavatelem. Touto cestou jde například Slovensko, Maďarsko či Rakousko.
Krátkodobým řešením zdražování je podle hnutí SPD snížení daní na energie a pohonné hmoty a základní potraviny, což například provádí vlastenecké vlády Polska a Maďarska, zatímco vláda Petra Fialy to odmítá. Systémovým řešením extrémního zdražování je odstoupit od Green Dealu EU a systému obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na nadnárodní burzy. ČEZ by měl garantovat rozumnou cenu českým občanům a firmám.
Je zároveň potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu a dodávky plynu za rozumnou cenu od producentů. Podle hnutí SPD je zajištění energetické a potravinové bezpečnosti, levné elektřiny a dostatku levných energetických zdrojů a levných potravin jedním ze základních pilířů suverenity, svobody a prosperity naší země.