Zabití generála Sulejmaního je podle mně aktem agrese a politickou vraždou. Jedná se o flagrantní porušení mezinárodního práva ze strany USA. Jedná se také hazard USA, který může mít nedozírné následky vznikem rozsáhlého konfliktu nejen pro celý Střední východ, tak ale i pro Evropu a samozřejmě i USA. USA ignorují Severoatlantickou smlouvu, když místo řešení veškerých mezinárodních sporů mírovými prostředky často bezohledně používají hrozbu silou.
Vláda ČR takové jednání musí odsoudit a trvat na dodržování mezinárodního práva. Tento čin je také přímým ohrožením bezpečnosti našich vojáků a policistů působících v zahraničních operacích. Z tohoto důvodu a s předpokladem další eskalace konfliktu je legitimním požadavkem okamžité stažení 40 našich vojáků a policistů ze zahraničních operací na území Iráku.
Vždy jsem upřednostňoval a prosazoval mírové jednání a
diplomatická řešení. Toto je však ze strany USA další akt agrese. Bezzubá
vyjádření našich vládních politiků, že situace je vážná a snad nedojde k
eskalaci, považuji v této souvislosti za zcela nepřijatelná. Premiér Babiš
vyzývá EU, aby aktivně jednala s USA a Irákem o řešení situace a veřejnoprávní
ČT organizuje politické debaty raději na jiná témata. Ostatní politici a
politické strany, zejména neúnavní propagátoři a obhájci důležitosti zahraničních
angažmá našich vojáků, kteří vždy hlásají potřebu "soudržnosti
transatlantických vazeb a plnění závazků z NATO" raději mlčí. Premiér sdělil veřejnosti, že vláda stahovat naše jednotky z Iráku zatím nehodlá, přičemž prý budeme v tomto ohledu postupovat koordinovaně s ostatními státy NATO. Zakládající člen NATO, Dánsko, přitom dnes oznámilo, že odsud naopak všechny své vojáky stáhne. Takže v NATO evidentně panují na celkovou situaci rozdílné názory.
Jedná se přitom jasně o porušení mezinárodního práva ze strany USA. A to je potřeba vládou ANO, ČSSD s podporou KSČM jasně
pojmenovat a podle toho se i chovat! Stejně, jako to udělalo Dánsko.