Ing. Roman Línek, MBA

  • KDU-ČSL
  • Pardubický kraj
  • dotace
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,55. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.11.2019 12:54:00

Hrad Rychmburk se postupně otevírá veřejnosti

Hrad Rychmburk se postupně otevírá veřejnosti

Klienti sociálních služeb v Pardubickém kraji se postupně stěhují do komunitních forem bydlení. Do konce příštího roku opustí definitivně také hrad Rychmburk. Tam se tento týden znovu sešla pracovní skupina pro další využití hradu.

„Od našeho minulého zasedání došlo k zásadnímu posunu. Obci Předhradí se podařilo získat v dražbě památkově chráněný areál bývalého pivovaru, který s hradem bezprostředně sousedí a je tak přirozeným zázemím pro hrad a jeho návštěvníky. Pardubický kraj v tom pomohl obci dotací ve výši půl milionu korun,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který pracovní komisi řídí.

Na dalším využití se musí dohodnout Pardubický kraj jako majitel hradu zejména s okolními obcemi, pro které tu mohou vzniknout zajímavé příležitosti. „Jsme zde určitými průkopníky, protože je to jeden z prvních případů v republice, kdy veřejná správa navrací památkový objekt využívaný doposud sociálními službami ke společenským a turistickým účelům. Věříme, že se nám podaří nastartovat na hradě Rychmburk nový a atraktivní život. Nebude to ale najednou, musíme být realisté, ale v postupných krocích to při dobré vůli určitě půjde,“ dodal Línek.

Komise spolupracuje s Fakultou architektury ČVUT Praha, kde v loňském roce vypracovaly dvě studentky svou diplomovou práci na téma obnovy hradu. Jedna z nich, Dominika Dašková, za ni dokonce získala Cenu Břetislava Štorma za první místo v soutěži o nejkvalitnější koncepční studie a projektů studentů v ateliérech Ústavu památkové péče fakulty. S oběma projekty se nyní seznámí také zastupitelé Předhradí a v lednu se komise na základě společné debaty účastníků rozhodne, kterým směrem se bude obnova hradu ubírat.

„Na začátku příštího roku vypíšeme výběrové řízení na člověka, který bude částečně kastelánem a také projektovým manažerem.  V prvních letech bude mít v pracovní náplni podobný transformační proces i na zámku Bystré u Poličky. V Podhradí se chceme ve spolupráci s obcí také připravit na zajištění parkovacích kapacit, které mohou při výjimečných příležitostech výrazně překročit současné možnosti,“ sdělil Línek.

Už v letošním roce si návštěvníci hrad Rychmburk při svých cestách po kraji našli. „Během prázdninových víkendů jsme tu přivítali skoro tisícovku lidí, kterým jsme umožnili prohlídku gotických sklepů a výstup na věž. Velký zájem byl také o hradní slavnosti, letní kino, soutěže loveckých psů a nově vznikající hudební festival. Již nyní společně s obcí Předhradí plánujeme příští turistickou sezónu,“ řekl ředitel Domova na hradě Rychmburk Jakub Vávra.

„V lednu příštího roku se vedení organizace přesune z hradu Rychmburk do zrekonstruovaných prostor ve Skutči. Nový název Domov Na cestě symbolizuje také kvalitativní změnu poskytování sociálních služeb pro lidi s duševním onemocněním. Na hradě zůstává ještě posledních 12 klientů, kteří se koncem příštího roku přestěhují do dvou domků na Předhradí, jejichž stavba podpořená z prostředků Evropské unie, je v plném proudu. Myslím, že klienti, kteří jsou na hradě odkázáni na jednu společnou koupelnu, se u těší na nové bydlení,“ informoval radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama