Senioři
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jak chcete řešit problematiku seniorů v Praze. Děkuji za odpověď.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
kromě dlouholeté praxe ve veřejné správě jsem nyní ředitelkou Domu seniorů a sociální problematiku seniorů mám tak říkajíc "dotýkanou", žijí s ní a v ní každodenně. Řešení je v několika rovinách:
1. Nejjednodušší z cílů je trend podpory tzv.aktivních seniorů - pořádáním kulturních, naučných, sportovních akcí a pravidelných aktivit, vybavení parků a rekreačních ploch vhodným rehabilitačně sportovním náčiním, zařízením kluboven.
2. V oblasti finanční v působnosti města je to stimulace městských zařízení (sportovní, kulturní) k cenově zvýhodněné nabídce vstupenek.
3. Největší problém, dlouho přehlížený, je problematika péče o potřebné - tedy ty seniory, kteří již ať už ze zdravotních, finančních aj.důvodů nemohou zůstat sami. Týká se většinou vyšší věkové kategorie, kdy i jejich děti jsou již v důchodovém věku. Zde skutečně nemůže platit proklamované "děti se mají postarat o rodiče!." Jde o dostatečný počet lůžek v domovech seniorů, ale i vytvoření jakéhosi mezistupně mezi DS a LDN, tedy domy trvalé (zdravotní) péče. Dnes bohužel jsou domy seniorů velmi často prodlouženou rukou LDN. Co vedení města může učinit okamžitě, je realizace navýšení počtu lůžek (dostavby stávajících zařízení) - v mnoha domovech jsou totiž takové projekty připraveny a čekají na zafinancování. Víme o rezervách v rozpočtu, které by cca na 300 nových lůžek vystačily. Na zvážení je i stimulace soukromého sektoru.
4. V neposlední řadě k této problematice patří i důraz na výchovu - principy občanského soužití úcta ke stáří, ohleduplnost k potřebným. Jsme svědky úpadku hodnot a slušného chování obecně, bohužel častým jevem je právě neúcta až arogance ke starým lidem.