„Abychom si mohli být jisti, že za 20 let nebudeme montovnou a naše děti budou mít šanci uspět v mezinárodním konkurenčním prostředí, je v našem bytostním zájmu investovat do vzdělání. Je to i odpověď na otázku bezpečnosti, v dnešní době je zásadní nepodléhat dezinformacím,“ říká předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
Starostové také navrhují pohnout s výstavbou mateřských školek. „Existují stovky žádostí o dotace na výstavbu mateřských školek, jen ve Středočeském kraji evidují neuspokojené žádosti ve výši jedné miliardy korun. Celková výše neuspokojených žádostí v oblasti školství v České republice se pohybuje kolem čtyř miliard korun. Projekty jsou hotové, stavební povolení města získala, chybí jen peníze. Navrhujeme proto navýšit dotační tituly o 500 milionů korun pro příští rok a další roky dotace zvyšovat,“ říká Kovářová (STAN).
Kromě toho Starostové navrhují přidat 28 milionů na podporu mezinárodní mobility mládeže a neziskových organizací, které s mládeží pracují, dále 250 milionů na rekonstrukce místních komunikací a 300 milionů na rekonstrukci kulturních památek. „Z našich analýz vyplývá, že naprostá většina dotací investovaných na opravy památek se státu vrátí na daních a pojištění. Zároveň tím vytváříme nové turistické body zájmu a s tím jdou ruku v ruce nové podnikatelské příležitosti v regionech,“ říká Kovářová.
„Celkově se bavíme o 16,6 miliardách korun, které by byly využity z kapitol státního rozpočtu těch rezortů, které jej opakovaně nebyly schopné vyčerpat. Konkrétně se jedná o ministerstva financí, práce a sociálních věcí, obrany, dále z kapitol státního dluhu a všeobecné pokladní správy,“ říká Kovářová.
Starostové rovněž hledají podporu pro změnu podoby EET. „Máme připravený návrh na zrušení 3. a 4. vlny a definování účastníků evidence pouze na ty, kteří jsou plátci DPH. V tuto chvíli jednáme s ostatními kluby o společné podpoře,“ dodává Farský.