„Schválená verze zastropování není optimální, ale českému venkovu rozhodně pomůže. Už nebude moci nastat situace, kdy jeden člověk bude každoročně dostávat desítky až stovky milionů korun z dotací a za ně skupovat středně velké farmy a dále růst na jejich úkor. Peníze se budou moci rozdělit malým a středním zemědělcům a napomoci tak lepší péči o krajinu, nebo zajištění potřebných služeb na venkově,“ uvedla europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová.
Pozměňovací návrh předložila skupina europoslanců v čele s předsedkyní kontrolního výboru Evropského parlamentu Monikou Hohlmeierovou, která na zneužívání dotací v České republice dlouhodobě upozorňuje.
„Pozitivní také je, že každý stát bude muset ověřovat konečného nositele výhod dané společnosti, tzv. finálního beneficienta. Umělé rozdělování podniků tak nebude hrát v zastropování žádnou roli,“ dodala Vrecionová.
Konečné hlasování nové Společné zemědělské politiky je naplánováno na páteční odpoledne. Následně materiál zamíří do tzv. trialogu, kde bude o konečném znění vyjednávat Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise. Nová pravidla nezačnou platit v roce 2021, jak se původně očekávalo, ale pravděpodobně až v roce 2023. Do té doby budou mít členské státy prostor pravidla promítnout do svých národních strategických plánů, které musí zpracovat.