Ministr Drábek zveřejnil „zpřesněnou verzi valorizace důchodů“ pro příští rok. Vše je jasné. Sklerózou netrpí důchodci, ale předseda vlády Petr Nečas a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Na rozdíl od důchodců si nemohou vzpomenout na tento svůj veřejný příslib a přesně podle zákona o důchodovém pojištění, který zrušil v rámci jejich parametrických změn důchodového pojištění možnost vlády přihlédnout při valorizaci důchodů nejen k tomu, jak se inflace podepsala na vyplácených důchodech v letošním roce, ale i k razantnímu růstu cen, který vláda nízkých daní zorganizovala dramatickým zvýšením DPH. Od ledna 2012 budou po celý rok 2012 důchody vypláceny bez jakékoliv kompenzace tohoto dopadu! Za sliby, ani ty politické učiněné v záři reflektorů se smrtelně vážným výrazem ve tváři, si nic nekoupíš. Když škrtat a šetřit, tak důsledně, na to určitě důchodci do dalších voleb zapomenou, jsou přesvědčeni oba politici.
„Za sliby, ani ty politické učiněné v záři reflektorů se smrtelně vážným výrazem ve tváři, si nic nekoupíš.“
Naprostá většina důchodců pokládá valorizaci důchodů na rok 2012 v průměrné výši 174 korun za nedůstojnou a nedostatečnou je jasné, že je vláda podvedla, také. Přece nebude trestat za úspěch milionáře, kteří dnes opouštějí vládní řady, když si ani nemohou úplně přesně vzpomenout, jak ke svým „odkloněným“ penězům přišli. Vláda nebude důchodcům kompenzovat nárůst životních výdajů, spojených s dopady jejích reforem, zejména se zvýšením cen potravin a léků v důsledku růstu DPH, až za rok, pokud se toho dožijí. Co na tom, že vláda a její ministr práce a sociálních věcí postupují přesně podle zákona, který si sami napsali a prosadili bez ohledu na to, co si o tom kdokoliv včetně důchodců, opozice, či odborů myslí.
„Konečně proto pravidla pro valorizaci důchodů změnili: na chudý lid musí být přísnost a ministr financí škrtá rád.“
Co na tom, že schválené vládní reformy zvýší měsíční výdaje důchodců o 300 až 400 korun, a že valorizace penzí stačí tak většině důchodců nanejvýš na polovinu. Co na tom, že důchodci i další občané v příštím roce pocítí nejen dopady zvýšení DPH, ale také zdražení zdravotní péče, růst nájmů a cen energií, a také celé řady poplatků, včetně těch za svoz odpadu. Přece vláda nebude žádat o příspěvek na cenu za své reformy movitější sponzory koaličních stran. Třeba by, potrestáni za úspěch, „odklonili“ své příjmy do daňových rájů a kdo by pak přispěl na volební kampaň?
Na demisi Nečasovy vlády, která lže jak o dopadech svých reforem na život občanů a fungování státu, tak pokud jde o slibované kompenzace jejich tvrdých dopadů na ty, kteří se již bránit nemohou, to nevypadá. Musí toho přece ještě tolik stihnout: ještě je třeba zavést jedno inkasní místo (přinese nepochybně zajímavé veřejné zakázky) a provést další daňové triky, které každého, kdo má svých pět po hromadě, definitivně přesvědčí, že nejnižší daně, jsou ve skutečnosti pro většinu obyvatel k nezaplacení. Důchodcům vláda vzkazuje: musíte lépe a více přemýšlet, komu dáváte ve volbách svůj hlas.