Podporu Senátu PČR získal návrh letos na jaře. Návrh zavádí výplatu náhrady mzdy ve výši 60 % průměrného denního výdělku, stejně jako v ostatních dnech pracovní neschopnosti. A zároveň nabízí úlevu pro zaměstnavatele ve formě snížení sazby na pojištění (o 0,2 %). Snížení sazby pojistného zaměstnavatelům řádově o desetinu procenta představuje snížení příjmu do státní kasy o přibližně 1,2 mld. Kč. Státní systém se však drží v přebytku několik miliard korun ročně (v roce 2014 např. 3,8 mld. Kč), které jsou nakonec využívány k zalepování děr ve státním rozpočtu.
Vraťme zaměstnancům, co jim náleží!
Nejvíce na změně systému nemocenského pojištění tratili zaměstnanci. Očekávalo se snížení nemocnosti a zneužívání systému. Jak však dnešní statistiky prokazují, nemocnost lidí zůstává, ale dochází k jejímu přecházení. V současných průzkumech téměř tři čtvrtiny zaměstnanců přiznávají, že do práce chodí i během nemoci. Hlavním důvodem je obava ze ztráty výdělku. Přecházení nemoci v prvním stádiu prodlužuje dobu léčby a dlouhodobě dochází k poškozování zdraví a zvýšení nákladů zdravotnictví.
Je načase udělat politické rozhodnutí
Ve většině zemí EU přejímají náklady na dočasnou pracovní neschopnost svých zaměstnanců zaměstnavatelé v mnohem vyšší míře než je tomu u nás. Přesto vláda ve své koaliční smlouvě podmínila přijetí zrušení tzv. karenční doby dohodou tripartity. Tento konsensus se v Senátu podařilo najít. Očekávám podporu našeho senátního návrhu a zrušení asociálního principu neplacení prvních tří dnů nemoci v zaměstnání!
Ing. Zdeněk Škromach
Místopředseda Senátu PČR
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE