PRAHA, 4. 10. 2013 – Jakou budoucnost čeká kulturní památky Středočeského kraje? Kde shánět finance na kulturu? Na tyto a další otázky musí hledat odpověď vedení kraje. Řada objektů a kulturních památek totiž zasluhuje rekonstrukce, které jsou však mnohdy finančně velmi náročné.
Nedostatek financí se stále více dotýká resortu kultury a příspěvkových organizací v oblasti kultury ve Středočeském kraji. Původní rozpočet kapitoly pro rok 2013 počítal s částkou 200 milionů korun pro příspěvkové organizace (pokles z původních 220 milionů korun) a s částkou na celou kapitolu 210 milionů (pokles s 246 milionů korun). Fond pro rok 2013 nebyl vyhlášen. Do majetku příspěvkových organizací navíc v průběhu posledního roku přibyly dostavěné či opravené objekty (zahrady v Jezuitské koleji, severní křídlo v Jezuitské koleji, zámek v Roztokách u Prahy, Letecké muzeum Metoděje Vlacha), které s sebou nesou samozřejmě navýšení provozních nákladů.
„Cílem kraje je umožnit občanům všestranné kulturní vyžití, zachovat, udržovat, odhalovat a rozvíjet kulturní dědictví,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. Což je však bez dostatečných finančních prostředků nemožné. Kraj se přesto snaží hledat prostředky, kde se dá.
„V přípravě je realizace dalších projektů z ROP (Panenské Břežany, Dům č. 8 v Kolíně, Rozšíření skanzenu v Kouřimi) či z Norských fondů (skanzen Mayrau). Všechny tři žádosti pro ROP z výzvy 93a byly řádně zpracovány a budou podány,“ uvedl radní Štefek.
Koncepce podpory knihoven
V oblasti podpory knihoven bylo schváleno v průběhu roku navýšení regionálních funkcí o pět milionů na 10 milionů korun, což umožňuje za tři miliony nakoupit výměnný knižní fond. Připravuje se aktualizovaná koncepce podpory knihoven.
V oblasti investic do havarijních oprav byla poskytnuta dotace dva miliony korun na odstranění havarijního stavu střechy fary Dolní Krupá a tři miliony na odstranění havarijního stavu tvrze Hradenín.
V oblasti hospodaření příspěvkových organizací, jejichž rozpočet je na kritické hranici, probíhají vzhledem k stále omezenějším zdrojům kroky několika směry. „Systematicky se snažíme zefektivnit samotný chod organizací snižováním provozních nákladů, nikoliv snižováním počtu pracovníků, ale např. využitím hromadných dodávek služeb a jejich případným novým soutěžením, zapojením organizací do programů energetických úspor, zavedením úsporných režimů provozu a zpětnovazebních prvků řízení prostředí,“ dodává rádní.
Zároveň se kraj snaží zatraktivnit organizace pro návštěvníky a tím zvýšit výnosy. „Klíčové je systematické zvyšování atraktivity přes systém multifunkčních kritérií, jednak těch, které může organizace ovlivnit (nabízené služby), jednak těch, co ovlivnit nemůže (přírodní zajímavosti v okolí, ubytování v blízkosti atd.), stranou nezůstává ani hledání partnerů od občanského sektoru, obcí, přes MAS až po firmy či rozpracování záměru o zavedení slevových karet,“ doplnil Štefek.
Klíčové je pro kraj zajistit provoz příspěvkových organizací. Připravované investice v nejbližších letech tak budou směřovat zejména do energetických úspor či do systémů, které přinesou budoucí provozní úspory, nebo do dokončení funkčních celků.
Desítky památek
Středočeský kraj disponuje množstvím kulturních památek, na jeho rozloze nalezneme 28 nemovitých národních kulturních památek a jednu movitou národní kulturní památku. Tyto objekty se nacházejí v různém technickém stavu a mnohdy jsou vázány na památku historických osobností nejen z oblasti kultury.
Středočeský kraj je zřizovatelem 19 příspěvkových organizací v oblasti kultury - muzeí, galerií, Středočeské vědecké knihovny, Ústavu archeologické a památkové péče, nacházejících se celkově ve 224 budovách. Koncepčně podporuje regionální funkci knihoven, archeologickou činnost a grantově v rámci Fondu kultury a památkové péče 5 podoblastí.