Ing. Zdeněk Štefek

zastupitel Středočeského kraje za Stačilo!
  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.09.2016 8:15:06

Český plakát se prezentuje v Berouně

Český plakát se prezentuje v Berouně

V Domově seniorů TGM v Berouně byly ve středu 7. září vernisáží zahájeny výstavy Český plakát a Berounské proměny, kulturní program zajistila Berounská šestka.

V Domově seniorů TGM v Berouně byly ve středu 7. září vernisáží zahájeny výstavy Český plakát a Berounské proměny, kulturní program zajistila Berounská šestka.

„Můžeme být hrdí na řadu úspěchů, kterými se můžeme jako národ pochlubit na mezinárodní scéně. Český plakát 20. století je určitě pojmem, který zná celý svět a nyní se s malou ukázkou plakátů můžeme setkat i zde,“ uvedl vernisáž radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek, který společně s náměstkem hejtmana Milanem Němcem a dalšími hosty výstavu zahajoval. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Českého krasu a Agenturou ProVás.

Dokumentuje nejrůznější výtvarné styly v plakátu od přelomu 19. a 20. století do 80. let 20. století a zabývá se obchodní reklamou, filmovou propagací i propagandou.

Nejstarší české historické plakáty jsou ve stylu secese a art deco. Ve sbírkách Agentury ProVás k nim patří i divadelní plakát Lucerna pro ochotnické představení divadelní družiny Anny Hořicové-Schejbalové v Semilech v secesním pojetí krajiny s vodníkem a se secesním písmem v titulu divadelní hry. Ukázku art deco a moderní typografie dvacátých let představuje i reklamní plakát Nová akcidenční knihtiskárna firmy Šašek a Paulíček v Plzni. Nejstarší plakáty jsou zastoupeny ukázkami anonymních českých plakátistů a typografů. Z mistrovských děl je v souboru i dílo Alfonse Muchy - benefiční plakát pro Loterii Národní jednoty severočeské. Mnozí si jistě vzpomenou i na úspěšné prvorepublikové firmy Sypsi a Thymolin - z té doby se také traduje výraz „thymolinový úsměv“.

Významnou část v historii tištěné reklamy měl i český filmový plakát, především pak v letech 1945-1992. České filmové plakáty získávaly prestižní ocenění na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, Cannes, Paříži, Chicagu a Hollywoodu a bude možné je vidět i na druhé části výstavy, která bude otevřena v Muzeu českého krasu vernisáží 14. září.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama